Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

İnsanlar evrim sürecin de nasıl irklara ayrıldı. Irklar neye göre ayrıldı ve insanlar neden birbirinden farklı oldu. Siyahi insanlar evrim sonucu neden bu ten renginde oldu?

Yani biz türküler bile önceden çekik gözlüyken şimdi daha normal gözlüyüz. Bunları degistiren ne. Bizim bu durumumuz da evrime bir kanıt degil midir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Öncelikle ırklaşma bir evrim örneğidir. Aynı türün farklı popülasyonları arasında coğrafi bir izolasyon meydana gelirse bu iki popülasyonlar kendi bulundukları bölgenin şartlarına adapte olurlar ve ayrıca bu popülasyonlardaki genler izolasyon nedeniyle birbirine karışmadığı için popülasyon içerisindeki genetik çeşitlilik de farklı yönlerde olur. Bu da bu popülasyonların nesiller içerisinde önce farklı ırklara ve nihayetinde yeterince nesil geçtikten sonra da farklı türlere ayrılırlar. Homo Sapiens türü Afrika kıtasında evrimleşmiştir ve o dönemde türümüzün tamamı siyahiydi. Türümüzün içerisinden Afrika dışına göç edenler bu göç ettikleri yerlerin şartlarına adapte oldular. Örneğin ekvatoral bölgelerden uzaklaşanlar daha iyi D vitamini sentezlemelerine avantaj sağladığı için beyaz tenli olacak şekilde evrimleştiler. Ancak günümüzde türümüzdeki farklı ırklar arasında coğrafi izolasyon olmadığı için bu ırkların farklı türlere evrimleşmesi mümkün değildir. Bir başka örnek de Şempanzeler (Pan Troglodytes) ve Bonobolar(Pan Paniscus) üzerinden verilebilir. Bu iki türün ortak atası afrikada yaşıyordu ve Kongo Nehri'nin yatağının değişmesiyle bu tür iki ayrı popülasyona ayrıldı. Bu ayrım bu popülasyonların önce ırklaşmasına ve 2 milyon yıl sonra da türleşmesine neden oldu.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimi, haklı olduğunuzu ispatlamak için kullanmamalısınız. Bilimi, haklı tarafta olmak için kullanmalısınız.”
Randall Munroe
Geri Bildirim Gönder