Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanlar evrim gibi nedenlerle dinlere inanmayı bırakması evrimcilere ne kazandırabilir?

Çoğu kişi evrimin insanları dinden çıkarmak için uydurulduğu bir yalan olduğunu (bazıları dikkat çekmeye çalışmakla suçlar) söylüyor. Peki bütün insanlar evrim nedeniyle dinlere inanmayı bıraksa bu kime ne kazandıracaktır? (yoksa israilli harari bir siyonist ajanı mıdır? :)????

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bir insanın varoluşu tanımlama anlamlandırması, bir teoriyle, bir açıklamayla, bir kitapla vs tamamen değişebiliyorsa, bu kişinin bakış açısı yeteri kadar derinleşmemiş, varoluşu anlamak anlamlandırmak için yeterli gayreti göstermemiş demektir. Aynı şekilde başka bir teori, kitap vs ile tekrar değişecektir.

Bunun yanında bilimsel hiçbir teori, araştırma, bulgu vs ideolojik, planlamacı, arka planı farklı olan amaçlarla yapılmış kurgular değildir. -Darwinizm gibi bilim dışı, ideolojik yapılanma olması haricinde.-

Yani bütün insanlar dinlere inanmayı bıraksa da, kimsenin elde edeceği bir kar bulunmamakta. Herkes dinlere inansa da bu böyle.

Diğer yandan zeki insanların inançsız, zeki olmayanların inançlı olduğuna dair hiçbir istatistiki veri bulunmamakta. Aksine, bütün istatiksel veriler, eşit oranda inançlı ve inançsız insan olduğunu gösteriyor. Bu bütün sosyal kültürel sınıflarda aynı. Zeki, bilim insanı statüsündeki insanlar da bu şekilde. Bunu anlamak zorundayız.

Varoluşu yorumlama anlamlandırma tamamen kişiseldir, kimsenin bakış açısı diğerinden üstün ya da özel değildir, zeki olmanın varoluşu yorumlamada doğrudan bir üstünlük sağladığı sağlamadığı konusu gerçekçi değildir. Veri işleyebiliyor olmada üstün olmak, onu anlamlandırmada da çok iyi olmak demek değildir. Bu nedenle holistik bakış açısı çok yavaş gelişmekte. Hemen yaygınlaşamamakta.

Teşekkür (2)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karanlığa lanet okumaktansa bir mum yak... Çünkü karanlığı yalnızca bilimle fethedebiliriz!”
Anonim
Geri Bildirim Gönder