Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Kabil Aktaş
Kabil Aktaş
3,198 UP
Üye
5

İnsanlar bazen olmadık zamanlarda zihinlerinde 40 yıl düşünseler akıllarına gelmeyecek fikirler canlanabiliyor, bunun nedeni yapışık ikiz doğmak gibi?

Yani yapışık ikizlerde bazı organlar ortak kullanılabiliyor ve aynı şekilde beyinde buna benzer bir şekilde düşünebilme ve fikir üretmede sanki bir şekilde evrimsel süreçte ikinci birisi akıl olarak orada gelişip bize kopya veriyor olabilirmi, yada bazı insanların çok kararsız kalmalarına bu neden olabilir mi böyle birşey mümkünse?
300 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Enes Özdaş
Enes Özdaş
42K UP
Okur

Evet veriyor

Bir çok kişinin buna benzer şeyler söylediklerini duyabilirsiniz Kafamın içinde birisi var ve ben o değilim gibi.

Fikir üretmek hakkında bir bilim insanı kafasını suyun içine sokarak kendisini boğmaya çalışır ve son anda çıkartır kendini bunun nedeni olarak ise aklına en iig fikirlerin bu sırada , ölmeden önce geldiğini söyler.

Tüm Reklamları Kapat

Asıl bahsetmek istediğinizi gelelim beynimiz bize kopya mi veriyor bunu bilinç demek istiyorum çünkü kastettiğiniz kopya veren taraf bir yandan bilinç altına benziyor; 2. Dünya Savaşı'nda her an bombalanma ihtimali altında olan İngiltere düşman uçakları yada eve dönen dost müttefikler olduğunu anlaması gerekiyor. Bunu anlayan birkac oldukça değerli insanlar var ve bunların sayılarını arttırmaları gerekiyor. Bu kişiler bile bu işi nasıl yaptığını bilmiyorlar. Sadece kendiliğinden biliyorlar. Bunun sayılarını arttırmak için ise deneme yanılma yöntemini kullanıyorlar acemi olanlar rastgele atıyor uzman olan ever yada hayır diyorlar bu şekilde eğitiyorlar. Aynısı Japonya'da bir zamanlar civciv cinsiyetini ayırt etmek için kullanılıyormuş. Erkek ya da dişi civciv olduğunu anlamak zor birşey uzmanlar da nasıl yaptıklarını bilmiyorlar sadece geliyor. Aynı yöntemle uzmanlar evet ya da hayır diyerek acemileri eğitiliyor.

Bazı şeylerin üzerine düşündüğünüzde daha kötü yaparsınız örneğin adınızın simetrik halini yazın derseler bir süre sonra bunun üzerine düşünmeden daha iyi sonuç aldığınızı fark edersiniz. Refleksler de öyle futbolcular koşu yoluna atılan topun ineceği yeri kendisi mi hesaplıyor sizce ya da matematik bilgisini mi kullanıyor. Kastettiğimiz diğer taraf bunun sorumlusu.

119 görüntülenme

Kaynaklar

 1. David Eagleman. Beynin Gizli Hayatı.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close