Puan Ver
0
Puan Ver

İnsanın ulaştığı zeka seviyesi evrimin doğal sonucu mudur?

Gezegende yaşayan milyonlarca tür içerisinde sadece türümüzün bilişsel seviyeye ulaştığını düşünürsek, farklı bir gezegende ortaya çıkan evrim sürecinin bilişsel kabiliyete sahip canlılar ortaya çıkarma ihtimali çok az olmaz mı?

1
Serhat Erkan 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Biz ortalama bir yıldızın etrafında dolanan kayalık bir gezegende yaşıyoruz. Bulunduğumuz galakside (Samanyolu) 150 ile 250 milyar civarı yıldız bulunduğu tahmin ediliyor. Evrende de 300 - 350 milyar arası büyük galaksi olduğu tahmin ediliyor. Uzun lafın kısası bu kadar galaksinin, daha fazla sayıda yıldızın ve çok çok daha fazla gezegenin bulunduğu evrenimizde "çok az" diye nitelendirilebilecek bir ihtimalin var olmadığını düşünüyorum. Canlıların içinde insanın zeka seviyesine ulaşma oranını milyarda bir desek ve her galakside sadece 1 gezegende hayat bulunduğunu varsaysak bile hala evrende 300 - 350 tane olası sonuç çıkıyor. 

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir cumhuriyet, hukuk ve onur prensipleri aşılanmış vatandaşlar olmaksızın hayatta kalamaz.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder