Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

İnsanın kendini bilme edimi kaç kalıp içinde gerçekleşir ve buna göre insan tanımına içkin hangi kavramlar yüzeye çıkar?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar Hüseyin Bey,

Cevaplandırılması çok zor bir soru sormuşsunuz fakat gayet güzel bir soru. Öncelikle insanın kendini bilme edimiyle ilgili çeşitli sınırlandırılma yapılamaz gibi geliyor bana. Çünkü insanın kendini bilme çabası kişiden kişiye farklılık arz eder. Ama yine de bu konuda belli başlı kıstaslar olabilir. Aslında sizin sorunuz, üzerine makale yazılabilecek kadar derin bir soru.

İnsanın kendini bilmesi kendi karakterinin farkına varması demek. Ve bu "bilme" de dışarıdan bir gözle insanın kendisine bakabilmesini gerektirir. Bütün etkenlerden uzak, saf bir gözle bakabilmek önemlidir. Bunu gerçekleştirebilmek için derin bir çaba gerekse de sonu güzel olacaktır. Çünkü aslında kendimizi tanıyarak potansiyelimize uygun eylemlerde bulunuruz ve bu eylemler bize mutluluğu getirir. Bu anlayışı Aristoteles'te, Spinoza'da ve daha pek çok filozofta görmemiz mümkün. Biraz önce kendinimizi tanımanın derin bir çaba sonucu oluşacağını söylemiştim. Bu yol, uzun ve çetindir. Bilme eylemi zaten hep "yolda olma"yı gerektirir. Kaynakta da belirttiğim bir makale var ve oradan alıntılar yapacağım. Ama makaleyi okumanızı öneririm.

Kendini bilmek ruhunun ve bedeninin işleyişini bilmeyi de gerektirir değil mi? Herakleitos şöyle söylüyor: "Bütün yollarını yürüsen bile ruhun sınırlarına ulaşamazsın, öylesine derindir ruhun logos’u." Evet, nihai bir bilgiye ulaşmamız mümkün görünmüyor. Ruhun derinliklerine tam anlamıyla ulaşmak zor gibi geliyor bana. Fakat dediğim gibi kendi karakterini anlamlandırmaya ve kendini saf bir gözle görmeye çalışmak, "bilme" eyleminin yüceliğini fark etmek ve nihayetinde "kendini bilme" ediminden evreni bilmeye geçiş yapmak bu uğurda önemli unsurlar olacaktır. Daha önce de söylediğim gibi kendini bilme yolunda ilerleyen insan kendi potansiyeline uygun eylemlerde bulunacağı için daha mutlu olacaktır.

185 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. DergiPark
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Fizik seks gibidir; elbette bazı pratik sonuçları vardır, ancak onu bu nedenle yapıyor değiliz.”
Richard Feynman