Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

İnsanın acizliği evriminin seyrinde ne ölçüde etkilidir?

'.. Organik evrimini takip edemediği için hayat mücadelesinde organ yerine alet kullanıyor' deniyor. Doğada savunma kabiliyetimiz daha gelişmiş olsaydı hala doğada mı olurduk?

1
Ünsal Demirbaş 1
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Buna acizlik diyebilir miyiz emin değilim. Sonuçta evrimsel sürecimizden dolayı oldukça gelişmiş bir beynimiz var. Bu da bizim savunma kabiliyetimiz: Zekamız ve beynimiz. Ayrıca bu da organik bir evrim. Sonuçta beyin de organ ve doğal bir süreçten geçti. Ayrıca diğer taraftan bakacak olursak diğer canlılar da aciz. Onların da böyle zekası yok. Nasıl ki köpekleri uçamıyor diye aciz olarak nitelendiremezsek bu da öyle. Ayrıca diğer canlılar da alet kullanabiliyor. Bu yazıları da öneririm:

Canlıları "Daha Fazla Evrimleşmiş", "Daha İlkel" ya da "En Az Evrimleşmiş" Olarak Sınıflandırmak Mümkün müdür?

"İnsanlar Neden Uçamaz?" Gibi Sorulara Cevap! "Trade-off" Nedir? Evrimsel Açıdan "Hayatta Kalmak" Ne Demektir?

İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?

Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her insan için değişim ve denge arasında optimum bir oran vardır. Çok az değişim? Sıkılırsınız. Çok az denge? Panikler ve adaptasyon becerinizi yitirirsiniz.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder