Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Efe Gerenli
Efe Gerenli
14K UP
Üye
1

İnsanda cinsel seçilim nasıl işler,erkek ve kadın için kriterler nelerdir?

Cinsel seçilimde erkek ve kadın için aranan özellikler nelerdir?
1,116 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Görkem Öge
Takipçi

İnsanda cinsel seçilim geleceğe sağlıklı genler aktarabilme kapasitesi ve yeterliliği ile belirlenir. Kadın için eş ve annelik gerekliliklerini, erkek için eş ve babalık gerekliliklerini temsil eden gerek fiziki, gerek sosyal, kültürel yeterlilikler karşı cins için cezbedicidir.

Kadınlar, kuracakları uzun süreli ilişkiler için hem sağlıklı genler barındıran, hem de hayati yeterliliği yüksek hem de kurulacak olan uzun süreli ilişkiyi sürdürme konusunda şüphe uyandırmayıp güvenilir olan erkekleri tercih ederler. Sağlıklı genler daha çok fiziksel özelliklerin kusursuza yakın olması ile temsil edilir. Hayati yeterlilik günümüz için iyi bir eğitime, yeterli parasal gücü ve uzun süreli gelir getirici bir işe ve mesleğe denk gelir. Güven dediğimiz kıstas da kısmen duygusallık, kısmen sadakat vaadi, kısmen evine partnerine bağlılık gibi kıstasları işaret eder. Buna göre bir erkek, kaba söylemle, yakışıklılık/fiziksel çekicilik, eğitim/iş ve duygusallık/bağlılık üçlüsünü en yüksek ve doğru oranda içerdiği sürece kadın için cezbedicidir.

Erkekler ise kadınlara göre fiziksel çekiciliğe daha fazla önem verirler. Çünkü kurulacak uzun süreli bir ilişki ile yapılacak çocuğu neticede kadın taşıyacak ve doğuracaktır. Uzun süreler de çocuğun büyütülmesi ile ilgili olarak başrolü kadın üstlenecektir. Bu nedenle doğurganlıkla ilgili yeterliliklerin öncül göstergesi de fiziksel mesajlar ve çekiciliktir. Özetle kadının güzelliği erkek için diğer kıstaslara göre daha ön olandadır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu konuda Evrim Ağacı'nda oldukça ayrıntılı bir metin paylaşılmıştı, aşağıda veriyorum.

224 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Çağlar Solak. Erkekler Ve Dişiler: Karşıt Cinsiyeti Hangi Özelliklerine Göre Seçiyoruz?. (26 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 26 Ekim 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close