Sorulara Dön
0
Felsefe

İnsan ölümsüz olduğu zaman daha mutlu olacağını savunan düşüncelerinizi alabilir miyim?

3
298 görüntülenme
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Sınırsız öğrenme...

Hayat, okunması gereken kitapları okumaya bile yetmiyor diyoruz. 43 yaşındayım, uzun yıllar üzerine çalıştığım mesleğim ve birkaç hobim dâhil hiç bir konuda kendimi yeterince bilgili ve hâkim hissetmiyorum. Bilgi ve yeterlilik seviyem bırakın genci, ergeni çocuk kadar. Kara cahilim yani, çoğumuz öyleyiz. Yeryüzünde merak ettiğim onlarca konu var. Rahatlıkla 50 konu ve alan sayabilirim. Her biri için 5-10 yıl uğraşıp çalışacak olsam zaten 250-500 yıl eder. :) Yıllarca gitar çaldım, ulaştığım seviye ustaların öğrencisi olmaya bile yetmez. 20 senedir kozmoloji okuyorum, bilgim günlük konuşmalara cevap verebilecek kadar. Sinema yazarıyım, yine 20 yıllık çalışmayla 100 yıllık sinema tarihine ancak kabaca hâkim olabildim, adını duymadığım sanatçılar var. 8 yıldır tango dansçısıyım, çıktığım gösterilerdeki performansıma bakınca utanıyorum, berbat dans etmişim. Birçok konu üzerine hayatını vermiş insanlar var ve diyorlar ki "hiç bir şey bilmiyorum" İnsanlık, son 50 yılda, önceki 5000 yılda elde ettiğinden daha çok bilgi elde etti ve üretti. Dünyadaki bugün var olan bilgi miktarı inanılmaz ölçekte ve inanılmaz bir hızla artıyor. Her insan en az bir konuda iyi düzeyde bilgi sahibi olmalı, sonra o bilgilerle yeni keşifler yapmalı ve bilgi sahibi olduğu alana katkı yapmalı. Bu başarıya imza atmak için bir ömür yetersiz olabiliyor. 3-5-10 konu ve alan olunca ihtiyaç duyulan süreler gerçekten yüzyıllar olur.

Çoook uzun süreler yaşamak, bilgiye biraz olsun ilgi duyan hiç kimse için sıkıcı ya da mutsuz olmaz.

Honda'nın 50 yıl sonra çıkaracağı motosiklet modelini ne kadar merak ettiğimi falan hiç saymıyorum. :) Ya da motosiklet fiyatına drone alıp işimize insanların bineceği dronelarla gittiğimiz bir gelecek de çok uzak değil aslında. Chanel 70 yıl sonra nasıl bir pantolon çizer onu da merak etmek normaldir belki. Uzay seyahatlerinin fiyatlarının Pegasus seviyesine indiği günleri görmeyi beklemek çok mu iyimserce acaba? Ya da dünya voleybolu 2150'de nasıl bir seviyeye gelir, insan 100 metreyi kaç saniyede koşar, günün birinde Türkiye Dünya Futbol Şampiyonasını alır mı acaba? Teknolojinin, sanatın, sporun getirecekleri bile çok uzun süreler yaşamayı istemeyi gayet haklı kılar. Vampirler ölümsüzlüğü sıkıcı bulabilir ama Hollywood kusura bakmasın. Biz kan değil bilgi emeceğimiz için asırlar boyu yaşamanın hiç bir mahzuru yok. Bu süreler bize nasıl bir aşk, aile, seks hayatı ya da sosyal dünya sunar onu bilemeyiz ama ayak uydurabiliriz bence.

Özetle... Korkacak bir şey yok. Saatleri ileri alalım lütfen... Gelecek bizleri bekliyor.

323 görüntülenme
4
Paylaş
4

Devasa bir yanılgıdır. İnsanların büyük çoğunluğu ölümlü olduğu halde zamanını dolduracak, yapacak iş bulamıyor kendini. Çoğu insan mutsuz ve sıkılgan. Fakirinden zenginine, eğitimlisinden eğitimsizine bir sürü insan her gün aynı şeyleri yapmaktan sıkılıyor, kendine göre dertleri oluyor ve çözemiyorlar. Çok uzatmak istemiyorum ama özetle 50 yerine 250 yıl yaşasa da bütün hayatını yine vasat bir işte, 3 kuruş biriktirmek için yaşayan milyonlarca insan olacak. İstatistiklere bakmadım ama bakarsak eminim çok çok büyük bir çoğunluk yoksulluk seviyesi civarlarında yaşıyor. Bu insanların da büyük çoğunluğunun daha uzun bir hayattan umdukları kadar mutlu olmayacağını düşünüyorum.

Sınırlı zamanı olması belki sınırsız zamanı olsa deneyebileceklerinden kaçınmaya itiyor olabilir bazılarını. Ama zamanı sonsuz da yapsan, pek çok kişi yine maalesef bu düzende mutsuz olacaktır. Hee, herkesin refah içinde olduğu, parasız bir Star Trek evreni olsa 200 yıl sonra, o zaman bile ölümsüzlük daha mutlu etmez mi insanları derseniz ? En azından pek çok insanın 300 yıl bile yaşamak isteyebileceğini rahatlıkla söylerim, ama bu mutluluk parabolik olacaktır. Yani bir noktadan sonra düşmeye, artık yapacak yeni şeyler, öğrenecek veya ilgilenecek hobiler edinmek zorlaşacak belki bir noktada artık insan "evet ben ölmek istiyorum" diyecek ve hayatı ilgili kurumda sonlandırılacaktır. Yani yine pek çok kişinin ebediyen yaşamaktan eninde sonunda vazgeçebileceğine inancım çok yüksek. Bana da bugün sorsalar düşünmeden "evet sonsuza kadar yaşamak istiyorum" derim, yukarıda Görkem Bey'in yazdığı ve hatta yazmadığı binlerce sebebim de olur bunu istemek için. Fakat, bir noktada belki 200- 300 yıl sonra yaşamaya olan bağlılığımı ve isteğimi kaybetmeyeceğimi asla garanti edemem.

Ölümsüzlük diye bir şey olabileceğine de pek inanmıyorum açıkçası. Herşeyin bir başı ve sonu vardır. Evrenin bile. Yani ömürlerimizi 100 yıl bile uzatabiliriz belki ama ebedi varlıklar olamayacağımız kesin, en azından bildiğimiz, bilimin bize gösterebildiği evrende. İşin teolojik kısmına girmiyorum, yanlış anlaşılmasın. Yani burada ahiret inancını falan işin içine katmıyorum. Şuan içinde bulunduğumuz, fiziksel dünyada varolmaktan bahsediyorum.

239 görüntülenme
1
Paylaş
1

Bence ölümsüz olmak kötü bir şey. Eğer ölümsüz olursan daha kötü bir insan olursun çünkü zaten ölümsüz olduğunu düşünmen seni dürüstlükten uzaklaştıracaktır. Yalan söylediğin zaman zaten bir şey olmayacağını bileceksin.

Ama Senin İçin Ölümsüzlük Tarafında Kalırsak

Hiçbir zaman ölmediğin için hayatta daha büyük projelere ayak basabileceksin. Daha başarılı olabilirsin çünkü zaman seni için çok önemli olmayacak sende böyle şeylere( Burada bilimi küçümsemiyorum. ) daha çok zaman ayırabileceksin.

İstediğine hızlı ulaşmak dileğiyle

Yiğit

151 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et