Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

İnsan neden intihar eder?

insan neden hayatını sonlandırmayı düşünür?
549 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Moderatör Uyarısı
Bazı düzeltmeler yapılmalı (Yazım yanlışı vb.) 1 moderatör tarafından eklendi
Kaynakları kaynak sistemine giriniz.
0
Ceren Dikyoloğlu
Lise son sınıf öğrencisiyim

Çevremde de çok fazla böyle sorunlarla karşılaştığım oluyor çünkü yoğun stres in olduğu bir zaman dilimindeyiz herkesin her olaya tepkisi aynı olmuyor maalesef herkesin sorunlarla başa çıkma yolu da bir değil bu yüzden bazılarımız çözümü intihar etmekte zannediyor ölmek basit olan geliyor onlara ya da insanların hayata tutunmak için bir nedenleri kalmıyor illa bir nedene şart değil ama bu kişiden kişiye de değişen bir şey kendimin de bu konuyla ilgili bilgi edindiğim linki paylaşayım sizle de https://evrimagaci.org/yasam-ve-olum-sarkaci-insanlar-neden-intihar-ediyor-intihar-dusuncelerini-ve-girisimlerini-nasil-onleyebiliriz-9458

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tarık Gandur
Dr. Klinik Psikolog

İntihar olgusunu kısaca tek bir cevap ile açıklamak çok mümkün değil. Genetik, yetiştirilme, mevcut stres vericiler ve bunlarla başaçıkma tarzı gibi birden fazla değişkenin içiçe geçere k etkileşim halinde bu olguyu oluşturduğunu söyleyebiliriz.

genel olarak söyleme gerekirse katı bir bilişsel tarz mevcut problemelrin çözülemez olarak algılanması gibi durumlar intihar olgusunu etkileyebilir. Ancak dedğim gibi tek bir açıklama mümkün değil. Genetik olarak depresyona yatkınlık gibi bazı durumların da etkilediğini biliyoruz. Ayrıca sosyal destek gibi kişinin başaçıkma kaynakları soruna nasıl yaklaştığı gibi faktörler önemli.

Bunların dışında medyada intihar olgusunun işlenişi ve initihar edenlerin kahramanlaştırılmasının oldukça olumsuz etkisi olduğunu da biliyoruz.

Tüm Reklamları Kapat

Hayata tutunacak bir amacın kalmamasından ziyade, bu amaçların görülmemesi veya bulunamaması da denilebilir.

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close