Sorulara Dön
0
Biyoloji & Genetik

İnsan için (genel olarak) çöl ortamı mı daha tehlikelidir yoksa buzul ortam mı?

1
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bir hayatta kalma meraklısı olarak bu soru çok ilgimi çekti, bence kesin verilebilecek bir cevap yok. Şartlara göre her ikisinin de çok büyük tehlikeleri var. Biraz daha geniş perspektiften bakmak için listelemeye çalışalım. Problemi aşırı sıcak ve aşırı soğukta hayatta kalmaya indirgeyebiliriz. Genel olarak bu ortamda tek başına, temel eşyalarla hayatta kalabilme senaryosuna indirgeyeceğim.

Aşırı sıcakta hayatta kalmanın zorluğu vücudun fazla ısındığında enzimlerin görevini yerine getirememeye başlaması (40.5°C üzerinde özellikle). Ayrıca susuzluk büyük bir problem ve vücudu kısa sürede etkileyecektir. Bir süre sonra baş ağrıları ve halüsinasyonlar ortaya çıkar. Bu nedenle yavaş ilerlemeniz gerekir ki vücut mümkün mertebe az su kaybetsin. Bu da yolculuk sürenizi uzatır ve psikolojik olarak direnme gücünüzü azaltır.

Kutupta ise daima daha fazla kıyafet giyerek sıcaklığınızı bir şekilde korumak mümkündür. Etrafınız tamamen su kaynağı olduğu için susuzluk problem değildir, fakat bu suyu soğukken içmek iyi bir fikir değildir. Keza idrarı bir torbaya doldurup, bunu vücuda yakın tutarak sıcaklığı korumak gibi yöntemler uygulamak, bununla suyu ısıtmak mümkün. Fakat kutupta açık kalan her yeriniz buz kesiği durumuyla karşı karşıyadır. Her tarafınızı örtmek hareketi de zorlaştırır. En büyük tehlike elbette hipotermidir. Bana kalırsa hipoterminin en kötü yanı, kas gücünüzü direkt etkilemesidir. Dolayısıyla fiziki bir mücadele içerisindeyseniz, çöldeki duruma göre dezavantajlısınız.

Hikayelere bakınca birinde dezavantaj olan diğerinde avantaj gibi duruyor ama her ikisi de birbirini götürüyor. Elbette bunlar tek kişilik hayatta kalma senaryolarının yüzeysel durumları. İnsanlar topluluk olarak bu şartlarda uzun yıllar yaşamayı başarabilmişler. Çeşitli tekniklerle, kendi çapındaki teknolojik çözümlerle bu tür zorlukları, çeşitli mücadelelerle aşmak mümkün.

Bana kalırsa çölde hayatta kalmak daha zor, her ne kadar soğuk beni daha çok zorlasa da çöle daha zor derdim. Bunun nedeni, çölde tamamen açıkta olmanız. Tüketim kaynakları çok sınırlı, su yok, gölge yok. Karlarla kaplı bir yerde bir sığınak yapabilme "ihtimaliniz" söz konusu. Barınak çoğu şeyi değiştirir. Bir İglo'nun içerisinde hayatta kalmak, çöldekine göre çok çok daha kolaydır. Susuzluğa uzun süre direnemezsiniz, ama açlığa direnebilirsiniz.

Buna bakınırken ilginç bir haberle karşılaştım. Kaynağa ekliyorum.

1
Paylaş
1

Kaynaklar

  • M. Magazine. Who, What, Why: Is It Harder To Run In The Sahara Desert Or The North Pole?. (24 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 24 Kasım 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et