Puan Ver
-1
Puan Ver

İnsan bir enerji ise, öldükten sonra enerjimiz evrende nereye gidiyor?

Enerji asla yok olmaz, yer değiştirir diye biliyorum. İnsan da bir enerji ise öldükten sonra bu enerji evrende nereye gidiyor? Takibi/tespiti için herhangi bir çalışma, deney vb. Bugüne kadar yapılan bir girişim var mı? Bilim bu konuda en son hangi aşamaya kadar gelebildi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Sahip olduğumuz enerjinin hepsi ölümümüz ile bizimle beraber vücudumuzda kalmaya devam eder. Ölüm anı diye tariflediğimiz an aslında bilincimizin kayıp olduğunda başlıyor. Bütünsel bir organizma yöneticisi olmasa dahi vücut halen yaşamakta olan hücreleri için enerji sağlayıcısı halinde son anlarını yaşamakta devam ediyor olacaktır. Hayatta kalabilecek son enerji kaynağını tüketmesi ile hücrelerde kendi içlerinde de ölüm haline geçmiş olacaktır. Bu anda dahi bütünsel olarak baktığımızda insan vücudunda ki enerji kaynağı bitmiş olmayacaktır. Çürüme sürecinde ise mantar ve türevi organizmalar tarafından tüketilebilir enerji kaynağı halinde tüketilirler. Bununla beraber canlı içeriğindeki tüm enerji zamanla çevre faktörler tarafından harcanacaktır. Belkide böylelikle yıllar sonra bir bitkide yaşamaya devam edeceğiz. 

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Mechanisms of Caspase-Independent Neuronal Death: Energy Depletion and Free Radical Generation Ölüm sonrası hücre içi akış değişiklikleri için kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, kendi kendini kandırmamanın bir yoludur. İlk kuralı, kendini kandırmamaktır. Çünkü kandırması en kolay kişi, kendinizsiniz.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder