Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

İlk insanı tanrı mı yarattı, yoksa evrim yoluyla mı oluştu?

Merhaba, ben doğukan. 7. Sınıf öğrencisiyim. Ateistim. İlk insanı tanrı'nın mı yarattığını, yoksa evrim ile mi ortaya çıktığını öğrenmek istiyorum.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Merhaba Doğukan,

Öncelikle " İlk İnsan " diye bir şeyin olmadığını söyleyerek başlayalım. İnsan türünün evrimi de tıpkı diğer türlerde olduğu gibi yumuşak ve küçük geçişlere sahip bir süreçtir. X isimli maymun türünden İnsan türüne birden bire bir geçiş olmamıştır.

Tanrı mı yarattı yoksa evrim yoluyla mı oluştu sorusuna farklı cevaplar verebiliriz. İlk cevabımız, doğal olarak, insanın evrimsel süreçlerden geçerek günümüze ulaşmış bir canlı türü olduğudur. Yani insan, evrimleşerek oluşmuştur. Birden bire, dış bir güç tarafından yaratılmamış, tüm diğer canlılar gibi uzun evrimsel süreçlerden geçerek, elenerek, evrim baskısı altında kalarak günümüzdeki şekline bürünmüştür.

Bazı insanlar evrim mekanizmalarını " Tanrının yaratma sanatı. " olarak nitelendirmektedirler, bu kişisel inançlara bağlı bir yaklaşımdır ve bilimsel bir temeli yoktur.

Kaynak bağlantıda insan evrimine dair geniş çaplı bilgilere ulaşabilirsin.

Teşekkür
Paylaş
6
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Fikrimi çalmış olmaları umrumda değil. Umrumda olan, kendilerine ait hiçbir fikirlerinin olmaması.”
Nikola Tesla
Geri Bildirim Gönder