Sorulara Dön
2
Yazılarımıza Yönelik Sorular

İkinci, üçüncü el kitapların sayfalarında risk etkisi devam eden bakteri ve virüsler bulunur mu?

Eski kitapları okurken hijyen kaygısı taşımalı mıyım?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhaba,

Tahmin ediyorum ki sahaf gezmeyi ve eski kitap kokusunu seviyorsunuz ve yine tahmin ediyorum ki, kitap hijyeninden bahsederken yeni tip koronavirüsü kastediyorsunuz.

Şimdi sırayla gidelim.

Linkini verdiğiniz Evrim Ağacı makalesinde özellikle toz ve tozun muhtemel etkileri öne çıkıyor. Eğer kitaplığınızın yıllarca tozu alınmazsa ya da aşırı derecede tembel bir sahafsanız, ancak ortamdaki toz sizde bir hastalığa neden olacak düzeye erişebilir. Ama zaten toza allerjiniz varsa, sadece kitap tozundan değil, genel olarak tozdan uzak durmanız gerekir. Eğer toz allerjiniz yoksa, tek bir kitabın taşıyacağı tozun sizi hasta etmesi mümkün değil.

Ancak söz konusu olan mesela 19. yüzyıldan kalma bir kitap ise, o dönemde böcekleri ve haşaratları kitaplardan uzak tutmak için bazı kimyasallar kullanılıyordu. Ekteki kaynaklardan ilki, Danimarka'da bir üniversite kütüphanesindeki 19. yüzyıldan kalma 3 kitap kapağında arsenik tespit edildiğini anlatıyor. Demek ki bu kadar eski kitaplar söz konusu olduğunda ekstra bir dikkat gerekebilir.

Öte yanda bizim gibi eski kitap kokusunu seven bazı böceklerin larvaları ve toz akarları da sayfaların sizden önceki sakinleri olabilir. Bu riske yönelik basit bir kitap temizliği yöntemini da aşağıdaki ikinci kaynakta bulacaksınız.

Gelelim tahminim olan, ikinci el kitaba yönelik koronavirüs tedirginliğinize...

Eğer böyle bir çekinceniz varsa; SARS-CoV-2 koronavirüsünün karton üzerinde en fazla 24 saate kadar aktif kalabildiğini, sonra parçalanarak dağıldığı bilgisini verebilirim.

Sahaftan alacağınız ikinci el bir kitaba dair en kötü senaryo, enfekte birinin sahafa getirdiği bir kitabı hemen onun ardından almanız olabilir. Bu durumda da kitabı (belki koklamak için) yüzünüze götürmedikçe ve kitaba dokunduğunuz ellerinizi yüzünüze temas ettirmedikçe enfekte olmazsınız. Her ihtimale karşı, sahaflardan aldığınız kitapları 24 saat beklettikten ve kapağını 80° kolonya ile hafifçe ıslatılmış bir mendil ile sildikten sonra okumaya başlarsanız, kitap hijyenini sağlamış olursunuz.

Sevgiyle kalın.

123 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın