Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Prens Mışkin
Prens Mışkin
4,495 UP
Üye
0

İfade özgürlüğünün kısıtlanması, sanıldığı Kadar kötü bir şey olmayabilir mi?

Yalan söyleyerek, gerçekleri çarpıtarak oy toplayan siyasetçiler için; nefret söylemlerini rasyonalize etmeye çalışan insanlar için; aşı karşıtlığı, bilim düşmanlığını engellemek için ifade özgrülüğünün kısıtlanması ve anayasada bu tür durumlara ceza verilmesi sanıldığı kadar 'kötü' bir şey olmayabilir mi?
235 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
267K UP
Düşünür

Bütün bu bilim karşıtlığının sebebi eğitimsizliktir. Acaba çözüm herkesi susturmak mıdır gerçekten? Okullarda adam akıllı bilim öğretiliyor, bilim nedir ne değildir, bilimsel araştırma nasıl yapılır, komplo teorileri ne kadar gerçekçidir, bilimsel olan ve olmayan nedir adam akıllı öğretilmiyor. E bunu düzeltmeden herkesi susturmak ne kadar çözüm olur?

Ben eğitim taraftarıyım, gerçek özgürlük taraftarıyım. Ama benim özgürlük tanımım elbette bırakınız yapsınlar da değildir. Bilimsel bilgilerin adam akıllı verilmesi, din ile bilimin yerinin doğru anlatılması, insanların bunlara inanmayacak kadar akıllı olması benim çözümüm.

Bu çok hayalperest bir düşünce değil. Ben yıl geçtikçe insanların daha akıllı ve mantıklı hareket ettiklerini düşünüyorum,eskilere göre artık daha kolay bilgiye erişebiliyorum, e gelecek te bizden daha kolay erişicek. Ayrıca hükümetlerin kültürü yönlendirme gibi bir yetenekleri olduğunu düşünüyorum. Sürekli uzmanları halkı bilinçlendirme gibi bir görev verse, televizyonlarda halkın istediği komplo teorileri yerine daha mantıklı insanlar çıkarılsa, okullar bilim daha iyi anlatılsa bu kadar fazla bilim karşıtlığı olmaz.

Tüm Reklamları Kapat

Düşüncelerinin hiç birine katılmıyorum, ama bunları özgürce ifade etmen için her şeyi yaparım. Voltaire

126 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close