Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Içi boş bir ortam yapılırsa ne olur ?

yani içinde az miktarda hava olan değilde tamamen boş bir kutu yaparsak ne olur çekim gücü kutunun kenarlarını ne kadar zorlar veya yapılabilinir mi ?
284 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Eren Fermiyon
Eren Fermiyon
13K UP
Fiziksever, Lise öğrencisi

Ne kadar uğraşsak da mutlaka parçacıklar kalmaya devam ediyor. Ancak parçacıkları da tamamen çıkardığımızı varsayalım. Bu sefer de parçacıkları meydana getiren kuantum alanlar devreye giriyor. Ve onları da ortadan çıkarmanın herhangi bir yolu yoktur, kuantum alanlar, uzay ve zamanda her yeri doldurur ve evrenin hiçbir yerinde de gerçek bir boşluktan bu yüzden söz edilemez çünkü parçacıklar da her an ortaya çıkacaktır, sanal parçacıklar sürekli ortaya çıkıp kaybolacaktır yani parçacıkları tamamen çıkardığımızı da tam olarak varsayamıyoruz diyebilirim. Ayrıca kuantum alanı ortadan çekip almak demek, uzay zamanı da çekip almaya benzer yani bu mümkün değildir.[1]

Kaynaklar

 1. Christopher Galfard. Evren Avucunda. sf: 212-213.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
B Polat
B Polat
325K UP
Bilim Meraklısı

Maalesef mükemmel vakum yapmak mümkün değil. En azından şu anki bildiğimiz fizikle/teknoloji ile yapılamıyor. Büyük hadron çarpıştırıcı üstüne milyarlarca dolar harcanan bir proje ve içindeki hızlandırıcı tünelde hiç bir parçacık olmaması gerekiyor hızladırılan proton yada nötronların istenmeyen bir şekilde çarpmaması için ama o kadar teknolojik çabaya rağmen içinde yinede çok az miktarda parçacık kalıyor ama bunlar deneylerin yapılmasına engel değil.[1]

Kaynaklar

 1. www.youtube.com. Is It Possible To Create A Perfect Vacuum? - Rolf Landua And Anais Rassat. Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2022. Alındığı Yer: www.youtube.com | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close