Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
3
Puan Ver

Homoseksüellik dediğimiz olay neden var? Zıt cinsiyet ilişkilerinin(heteroseksüellik) tarihi ile koronolojik olarak ne derece yakınlık gösterir?

Evrimsel kökeni nedir?

1
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Özellikle erkek homoseksüelliği ile ilgili birçok teori var. Bu teoriler hem biyolojik hem çevresel faktörleri de göz önünde bulundurarak ortaya atılıyor. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki; eşcinselliğin etiyolojisi hala kavranabilmiş değildir. Eşcinsellikle ilgili herhangi bir gen veya gen grubu şuan olarak bulunmasa da eşcinselliğin genetik altyapısı olduğu artık bilinen bir şey. İkiz çalışmaları ve eşcinsel insanların genomlarında yapılan çalışmalar bize eşcinselliğin genetik bir altyapısı olduğunu gösteriyor. Özellikle X kromozomundaki değişikliğin buna sebep olabileceği biliniyor. Fakat bununla birlikte gelişimsel, çevresel ve hormonel faktörler de eşcinselliğin sebepleri arasında yer alıyor. Fakat cinsel yönelim çalışmaları hala çok büyük boşlukları olan ve hem doğa hem de sosyal bilimciler tarafından çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyan bir alan.

Özellikle erkek homoseksüellik teorilerine bakarsak(çünkü erkek eşcinselliği kadınlarınkine göre şimdilik daha iyi anlaşılıyor) karşımıza hem biyolojik hem çevresel faktörlerin önemini vurgulayan bir çok teori ortaya çıkıyor. Örnek vermek gerekirse bir teoriye göre anne karnındaki testosteron seviyeleri annenin bağışıklık sistemine zarar verdiği için anne bu seviyeleri bastırarak eşcinselliğe sebep olabiliyor. Özellikle birden fazla abisi olan erkeklerde eşcinselliğin daha yaygın olması da istatistiki olarak bu teoriyi destekliyor çünkü anne ilk çocuklardaki testosteron seviyesini kompanse edebilse de sonraki erkek çocuklarda bunu yapamayabiliyor. Buna benzer birçok teori olsa da hem kadın hem erkek eşcinselliği için bir konsensus mevcut değil. Bununla birlikte eşcinselliğin evrimsel süreçte elenmemesinin sebebi çocuk bakımıyla birlikte grubun genlerini aktarma şansını arttırması olabilir. Ayrıca erkek eşcinsellerin kızkardeşlerinin üreme başarısının daha fazla olması da istatistiki bir gerçek olarak önümzde duruyor.

Tarihsel olarak eşcinsellik hem insanlarda tarihin her döneminde görülmüş, hem de dünya üzerindeki türlerin bir çoğunda gözlemlenmiştir.

170 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
8
Puan Ver
Teşekkür (7)
Paylaş
8
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Paradoks dediğiniz şey, gerçeklik ile sizin gerçeğin neye benzemesi gerektiğine dair hissiniz arasındaki çelişkiden ibarettir.”
Richard Feynman