Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Homofobi Gerçekten Yalnızca İnsanda Mı Vardır?

Bilimsel olarak doğada bin beş yüzden fazla türde eş cinsel davranışlar gözlemlenmiş. İnsanın doğasında homofobi diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. İnsanlarda olan homofobinin sosyokültürel ve dinî nedenlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Acaba hayvanlarda da homofobik davranışlara rastlanılabilir mi? https://slate.com/news-and-politics/2012/03/animals-and-homophobia-are-humans-the-only-species-that-discriminates-against-gays.html
676 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Arda .
Arda .
2,259 UP
Bu konuda fikrim var

Öncelikle şunu hatırlatalım : İnsan beyni diğer canlılara oranla daha gelişmiş olduğundan dolayı hayvanlara oranla nasıl tepki vermesi gerektiği , durumun ne olduğu gibi noktalarda daha iyi bir performans sergiler. Ancak bu performans sadece insana özgü olan bazı fobileri de doğurabilmektedir. Örnek :

Hippopotomonstrosesquippedaliophobia: Uzun kelimelerden korkmak

Ksantofobi: Sarı renkten korkmak

Tüm Reklamları Kapat

Pogonofobi: Sakallardan ve sakallı kişilerden korkmak

Örneklerden de anlaşılacağı üzere tamamen normal olan bir olaya karşı bile fobi beslenebilmektedir. Bu açıdan eşcinsellikle alakalı hiçbir dini veya toplumsal metin olmasaydı bile toplum heteroseksüel çoğunlukta bir toplum olduğundan dolayı halk içinde yine homofobi görülebilebilirdi. Eğer tam tersi bir durum olsaydı bu sefer de heteroseksüel olanlar için aynı durumdan bahsedebilirdik. Bu sebeple sosyokültürel etkenlerin etkisi olmasından dolayı etki edebileceği çıkarımını yapsam da din olmasa da aynı durumun görüleceğini düşünüyorum.

Sadece insanda mı vardır konusuna bakınca bu fobiyi dışa aktarmak için bir iletişim tekniği olması lazım , örnek vermek gerekirse : Eşcinsel hayvanların sürüden dışlanması ve onlara yemek verilmemesi , sinir ve öfke belirten sesler gibi hareketlerin görülmesiyle homofobik bir davranış olduğundan bahsedebilirdik. İnternet'te araştırma yaptığımda ve senin verdiğin kaynağı okuduğumda böyle bir durum olduğunu görmedim. Yani sadece insanlarda olabilir ancak başka hayvanlarda da var olup bunu dışa yansıtmıyor olabilirler , bu saygıdan değil olayı yeterince kavrayıp çıkarım yapamayacak beyin gelişimleri seviyelerinden de kaynaklanabilir.

268 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close