Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
2
Puan Ver

Homofobi gerçekten yalnızca insanda mı vardır?

Bilimsel olarak doğada bin beş yüzden fazla türde eş cinsel davranışlar gözlemlenmiş. İnsanın doğasında homofobi diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. İnsanlarda olan homofobinin sosyokültürel ve dinî nedenlerden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Acaba hayvanlarda da homofobik davranışlara rastlanılabilir mi? Https://slate. Com/news-and-politics/2012/03/animals-and-homophobia-are-humans-the-only-species-that-discriminates-against-gays. Html

1
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle şunu hatırlatalım : İnsan beyni diğer canlılara oranla daha gelişmiş olduğundan dolayı hayvanlara oranla nasıl tepki vermesi gerektiği , durumun ne olduğu gibi noktalarda daha iyi bir performans sergiler. Ancak bu performans sadece insana özgü olan bazı fobileri de doğurabilmektedir. Örnek :

Hippopotomonstrosesquippedaliophobia: Uzun kelimelerden korkmak

Ksantofobi: Sarı renkten korkmak

Pogonofobi: Sakallardan ve sakallı kişilerden korkmak

Örneklerden de anlaşılacağı üzere tamamen normal olan bir olaya karşı bile fobi beslenebilmektedir. Bu açıdan eşcinsellikle alakalı hiçbir dini veya toplumsal metin olmasaydı bile toplum heteroseksüel çoğunlukta bir toplum olduğundan dolayı halk içinde yine homofobi görülebilebilirdi. Eğer tam tersi bir durum olsaydı bu sefer de heteroseksüel olanlar için aynı durumdan bahsedebilirdik. Bu sebeple sosyokültürel etkenlerin etkisi olmasından dolayı etki edebileceği çıkarımını yapsam da din olmasa da aynı durumun görüleceğini düşünüyorum.

Sadece insanda mı vardır konusuna bakınca bu fobiyi dışa aktarmak için bir iletişim tekniği olması lazım , örnek vermek gerekirse : Eşcinsel hayvanların sürüden dışlanması ve onlara yemek verilmemesi , sinir ve öfke belirten sesler gibi hareketlerin görülmesiyle homofobik bir davranış olduğundan bahsedebilirdik. İnternet'te araştırma yaptığımda ve senin verdiğin kaynağı okuduğumda böyle bir durum olduğunu görmedim. Yani sadece insanlarda olabilir ancak başka hayvanlarda da var olup bunu dışa yansıtmıyor olabilirler , bu saygıdan değil olayı yeterince kavrayıp çıkarım yapamayacak beyin gelişimleri seviyelerinden de kaynaklanabilir.

173 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sahtebilim, virüs gibidir. Düşük dozda zararsız olabilir; ancak belli bir seviyeye ulaşınca mide bulandırır.”
Phil Plait