Sorulara Dön
8
Evrim & Abiyogenez

Homo sapiensin doğadaki üreme yaşı kaçtır?

Bugün birçok şeyi medeniyet ve medeniyetin getirdiği etik, ahlak, din ve benzer görüşlerin doğrultusunda düşünüyor olsak da sahip olduğumuz bu medeniyet, kültür özünde bir zamanlar yoktu. Medeniyetten bağımsız, bir Homo sapiensin doğadaki üreme yaşı kaçtır, elimizde bilgiler mevcut mu? Teşekkürler.

1
427 görüntülenme
Hatırla (2)
Takip (6)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Sorunun cevabı kesin bir bilgi olmamakla birlikte 13-14 lü yaşlar.

Soru 2 parçaya bölünüyor birincisi cinsel olgunluk yaşı, ikincisi pedofili.

1- Ne kadar araştırsam da spesifik olarak homo sapienlerin cinsel olgunluğa hangi yaşlarda erdiklerine dair bir yazı bulamadım fakat bu yaşı az da olsa şempanzelerin ve insanların cinsel olgunluğa erdikleri zaman ile tahmin edebiliriz. Şempanzeler ortalama 12-13 yaşlarında cinsel olgunluğa eriyorlar hatta 11 yaşında cinsel ilişkiye girmiş bir şempanze de gözlenmiş. Biz insanlar ise ne kadar değişkenlik gösterse de ortalama 14-15 yaşlarımızdayken cinsel olgunluğa ulaşıyoruz, buradan da homo sapienlerin bu yaşlarda cinsel olgunluğa girdiklerini varsayabiliriz.

2- Asıl dogmaları darmadağın edecek konu bu. Pedofili bir hastalık değildir, pedofilinin sınıflandırmaları vardır, 10 ve 13 yaşları arasındaki çocuklara duyulan ilgiye belki çekinerek hastalık diyebiliriz. Bir kişinin cinsel olgunluğa ulaşmış başka bir kişiye ilgi duymasında herhangi bir anormallik yoktur. Toplumsal olarak çocukları benimseriz onlara hiçbir zarar gelmemesini ve yaralanmalarına engel oluruz. Eğer kanunlar, ahlak ve etik değerlerimiz olmasaydı pedofili yadırganılacak bir şey olmazdı. Bilim pedofiliye şu an bir hastalık diyemiyor tıpkı eşcinsellik ve diğer yönelimlere dediği gibi buna da bir yönelim diyor. Toplumda çocuklar ile evlenmek 100 yıl öncesinde bile yapılırken söz konusu homo sapiens olunca bunun gayet normal karşılandığı çıkarımını yapmak çok da zor olmuyor. Verdiğim kaynakları okuman yazdıklarımdan daha faydalı olacaktır. Aradığın soruyu cevaplayabildiysem ne mutlu bana.

293 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
5
Paylaş
5
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Harvard Medical School. Pessimism About Pedophilia. (01 Haziran 2010). Alındığı Tarih: 14 Nisan 2021. Alındığı Yer: Harvard Medical School | Arşiv Bağlantısı
  • Jane Goodall, Kara K. Walker, Anne E. Pusey, Cristopher S. Walker, et al. Journal Of Human Evolution. (01 Ocak 2018). Alındığı Tarih: 14 Nisan 2021. Alındığı Yer: Science Direct doi: 10.1016/j.jhevol.2017.10.010. | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et