Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Homo Sapiens (Sapiens) ölülerini ne zaman toprağa gömmeye başladı? Daha önceki dönemlerde ölülerine ne yaparlardı?

496 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Biyoloji Öğrencisi

Merhaba. Homo sapiens sapiens'ten bir önce de; Homo Habilis(maharetli ape), Habilis'ten önce de Homo Erectus(Türümüzün ilk iki ayak üzerinde duran canlıları. Erec=dikelmek demek. Ereksiyon buradan geliyor.) hatta ana koldan ayrılmış orangutan, şempanze gibi canlıların, yas olayına büyük önem verdiklerini okumuştum. Hatta bununla ilgili yapılan bir belgesel de mevcut, adını unuttum.Bu önemin kaynağı da "Bilge dede"'den geliyor. Ne demek Bilge Dede? Aslında bu bizi biz yapan şeylerden birisi: bilgi aktarımı. Bilindiği üzere hayvanlar grup halinde yaşamaya meyillidirler. Çünkü tehlike karışısında yalnız olmak istemezsiniz. Hayvanlar grup halinde yaşarken tabii ki iş bölümü gerekir. Çünkü herkes kafasına estiği gibi davranamaz:) İşte tam bu noktada (Maymunlardan bahsediyorum) grubun en yaşlısı edindiği bilgileri gurubuna aktarır. Bu sayede iş bölümünde bir otorite olarak kabul edilir ve çok büyük saygı görür. Bildiği bilgiler de, ateş yakmak, yabancı canlıların ne olduğuna karar vermek, yazı-kışı nasıl geçirileceğini söylemek gibi ilkel görünen ama hayati bilgilerdir. Tabii ki Bilge Dede dedik. Yaşlı birinden bahsediyoruz yani. Dolayısıyla belli kısa bir süre sonra hakkın rahmetine kavuşur. Büyük saygı gören bu "Dede" için adeta yas başlar. 40-60 gün arası grubun üyeleri sürekli bağırış, çağırış, ağlama gibi hareketler sergiler. (Ölünün 40'nın çıkması buradan geldiği söylenir kaynağını bilmiyorum). İşte böyle, hatta mefta gömüldükten sonra da mezarın başından ayrılmazlar. Kafalarını aşağı dikip öylece dururlar. Çok şaşırdığım bir şey, ölünün en yakınları tabii olarak çokça etkilendikleri için ağlarlar ve onları teselli etmek için diğer üyeler onlara sarılmak suretiyle adeta bir teselli durumu yaratırlar. Kitabın adı, Leonard Mlodinow Akıllı Homo Sapiens veya Y.N Harari'nin Sapiens kitabı olması gerek, pek hatırımda değil.

375 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close