Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

homo sapiens, homo erectus ve homo neandertaller hiç aynı zaman diliminde yaşadı mı?

602 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Evet üçü de aynı dönemde yaşamıştır.

Neandertal insanı, günümüzden yaklaşık 250 bin ila 40 bin yıl önce yaşamış insan türüdür, bazı bulgular küçük bir grubun 28. bin yıl öncesine kadar varlığını sürdürdüğü yönündedir.

Homo Erectus'un yaklaşık 2 milyon yıl önce ortaya çıktığı ve yaklaşık 117.000 veya 108.000 yıl önce soyunun tükendiği tahmin ediliyor.

Tüm Reklamları Kapat

Homo Sapiens; Fas'ta bulunan en erken fosillere göre 300 bin yıl öncesine kadar gitmektedir.

Üç türde yaklaşık 150-200 bin yıl aynı dönemde yaşamış görünüyor. Son dönemlerde yapılan çalışmalar, Ortadoğu ve Avrupa ırklarının %2-[1]2,5 geninin Neandertal İnsanı'ndan geldiğini, Özellikle Asya ırklarında %1 geninin Homo Erectus genlerini taşıdığına dair çalışmalar yayınlanmıştır.

Kaynaklar

 1. Kozan Demircan. Çoklu Adem: İnsan Türünün Birden Fazla Kökeni Var » Kozan Demircan. (3 Ağustos 2018). Alındığı Tarih: 19 Nisan 2023. Alındığı Yer: Kozan Demircan | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Orjin Astromat
Matematikçiyim ama bu konuda bilgim var

[1][1][1][1]Hayır, Homo sapiens, Homo erectus ve Homo neanderthalensis aynı zaman diliminde yaşamadılar. Homo sapiens, yaklaşık 300.000 yıl önce Homo erectus'tan evrimleşti ve Homo neanderthalensis'ten ayrıldı. Homo erectus yaklaşık 1.8 milyon yıl önce ortaya çıktı ve Homo neanderthalensis yaklaşık 400.000 yıl önce evrimleşti. Homo neanderthalensis, Homo sapiens'in doğduğu zamanlarda yani yaklaşık 30.000 ila 40.000 yıl önce yok oldu.

Bu türlerin farklı zaman dilimlerinde yaşaması, insan evrimi tarihindeki farklı aşamaların göstergesidir. Farklı türlerin farklı zaman dilimlerinde var olması, birbirleriyle etkileşimde bulunarak kültür, teknoloji ve genetik özelliklerinin birbirlerini etkilemesi gibi önemli etkileşimlerin oluşmasına neden olmuştur.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Yok. Bir Dergiden Alınmıştır. Alındığı Tarih: 19 Nisan 2023. Alındığı Yer: Nature | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close