Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Furkan Arduç
Üye
5

Homo sapiens harici maymunlarda başka çiftlerin sexini izleyerek mastürbasyon yapan var mı?

Bu insanlara özgü bir şey mi? Maymun dışında başka bir hayvan, başkasının zevkinden zevk alma durumu var mı?
818 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Nazrin Hamid
Nazrin Hamid
10K UP
Hemen hemen her şeyle ilgilenen bilim yanlısı insanım.

Çeşitli nörohormonlar hayvanlarda cinsel isteği uyarır. Ve bu cinsel istek üreme dışı davranışlara da yol aça bilir. Hem erkek hem de dişi bazı türler, hem eşler müsait olduğunda hem de başka türlü mastürbasyon yapar.[1] [2] Genellikle hayvanların zevk için seks yapmadığı veya alternatif olarak insanların, domuzların, bonoboların (ve belki yunusların ve bir veya iki primat türünün daha) bunu yapan tek tür olduğu varsayılır. Bu bazen "hayvanlar sadece üremek için çiftleşir" olarak ifade edilir. Bu görüş, bazı bilim adamları tarafından bir yanlış anlama olarak kabul edilir.[4] Jonathan Balcombe, bazı türlerde üreme dışı cinsel davranışların yaygınlığının, cinsel uyarımın zevkli olduğunu gösterdiğini öne sürüyor. Ayrıca bazı dişi memelilerde klitorisin varlığına ve primatlarda dişi orgazm olduğuna dair kanıtlara işaret ediyor.[3] Öte yandan hayvanların subjektif duygularını bilmek mümkün değildir ve insan dışı hayvanların da insanlara benzer duygular yaşadığı fikri tartışmalı bir konudur.[5][6]

Her hayvanın kendine has mastürbasyon yöntemi vardır, özellikle de atların.
Her hayvanın kendine has mastürbasyon yöntemi vardır, özellikle de atların.
Research Gate

Mastürbasyon doğurganlığı artırdığına göre, doğal seçilim için birincil hedef olmalıdır. Yani, kendini tatmin etme yeteneğini veya eğilimini geliştiren herhangi bir hayvan, rakiplerinden daha sağlıklı spermlere ve daha fazla yavruya sahip olacaktır. Köpekler, kediler, aslanlar, ayılar ve bir dizi başka memeli ön patileriyle kendilerini uyarır.

Tüm Reklamları Kapat

Buradan her hayvan türü için masturbasyon oranlarını göre bilirsiniz.

Ve ek bir kanıt olarak, 1940'larda Buffalo Üniversitesi'nde yapılan gözlemlere göre, hem erkek hem de dişi kirpiler cinsel organlarını cansız nesnelerle manipüle ediyor. Ayrıca bazen sadece memelilerin masturbasyon yaptığı söylense de, kuşların kloaklarını (ing.~cloacae) ellerine geçen her şeye sürttüğü açık otoerotizm örneklerine sahibiz.[7]

Kaynaklar

 1. J. Balcombe. (2011). The Exultant Ark: A Pictorial Tour Of Animal Pleasure. ISBN: 9780520260245. Yayınevi: University of California Public Relations. sf: 224.
 2. Zoological Society of London Staff. (2010). Artificial Breeding Of Non-Domestic Animals: (The Proceedings Of A Symposium Held At The Zoological Society Of London On 7 And 8 September 1977). ISBN: 9780126133431. Yayınevi: Academic Press for the Zoological Society of London. sf: 367.
 3. J. Balcombe. (2009). Animal Pleasure And Its Moral Significance. ScienceDirect. doi: 10.1016/j.applanim.2009.02.012. | Arşiv Bağlantısı
 4. Jeffrey Moussaieff Masson. (2009). When Elephants Weep: The Emotional Lives Of Animals. ISBN: 0307574202. Yayınevi: Random House Publishing Group. sf: 320.
 5. James G.Pfaus, et al. (2012). Sex For Fun: A Synthesis Of Human And Animal Neurobiology. Nature. | Arşiv Bağlantısı
 6. Marian Stamp Dawkins. (2000). Animal Minds And Animal Emotions. BioOne. | Arşiv Bağlantısı
 7. D. ENGBER. Hands Or Paws Or Anything They Got; Masturbation In The Animal Kingdom.. (16 Temmuz 2009). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2022. Alındığı Yer: slate.com | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close