Puan Ver
0
Puan Ver

Higgs bozonu nasıl üretilir?

Einstein’ın en ünlü kuramı genellikle e=mc2 şeklinde yazılır ve enerji ile maddenin, aynı madalyonun iki yüzü olduklarını bize söyler.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Higgs bozonundan önce Higgs alanını tanımlayalım. Higgs alanı evrenin her yerini saran bir alandır. Parçacık bu alanla etkileşmesi sayesinde kütle kazanır. Bazı parçacıklar bu alandan etkilenmez (Örn: Foton, Gluon). Kütleli parçacıkların Higgs alanına takılıp kendi enerjisini alana aktarması sonucu Higgs bozonu oluşur. Kütlesiz parçacıklar bu alanla etkileşemediği için Higgs bozonu oluşturmaz. 

Higgs bozonu hakkında daha fazla bilgi için kaynak bırakıyorum. 

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Higgs Boson
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim; geçerli olanın kabulü ve olmayanın reddidir. Ancak bunu yapabilmek, sanıldığından daha fazla cesaret gerektirir.”
Jacob Bronowski
Geri Bildirim Gönder