Evrim Ağacı

Higgs Bozonu Evrenin Oluşumu Hakkında da Bilgi Verebilir!

Higgs Bozonu Evrenin Oluşumu Hakkında da Bilgi Verebilir!
BICEP2 Collaboration (arkaplan); 2014 Fedor Bezrukov, RIKEN–BNL Research Center (sağdaki)
Tavsiye Makale

Bu yazı, Phys.org isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 5 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

RIKEN-BNL Araştırma Merkezinden Fedor Bezrukov ve Lausanne’da bulunan İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Mikhail Shaposhnikov, kütlenin kökeni olduğu teyit edilen Higgs bozonunun ayrıca evrenin Büyük Patlama'dan sonraki şişme ve şekillenmesinden de sorumlu olabileceği iddia ediyor. Bezrukov’a göre şu anda içinde yaşadığımız dünya ile evrenin oluşumu arasındaki ilginç bağlantılar parçacık hızlandırıcılar sayesinde keşfediliyor.

Evren, Büyük Patlama olarak adlandırılan çok büyük bir patlamayla meydana geldi, ve o andan beri sürekli genişliyor. Bu genişleme şeklinin düz olması ve bükülmemiş olması gibi durumlarda dengelidir ve bu denge sadece madde özkütlelerinin çok özel bir şekilde dağılmasıyla geçerli olur.

Higgs bozonu ile diğer kütlesel temel parçacıklar arasındaki bağlantı kütleyi oluşturuyor. Ancak evrenin ilk dakikasından itibaren, Higgs alanı ile çekim arasındaki bağ evrenin genişlemesini hızlandırdı ki bu bağlantı için önemli değişken Higgs bozonu kütlesidir. CERN (Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü - Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire)’de, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’yla yapılan deneyler Higgs bozonu kütlesinin evrenin iki ayrı tip evrene (bilinen sabit evrene ve buna alternatif değişken evrene) ayrılmasındaki kritik değerle olan yakın bağını gösterdi.

Bezrukov ve Shaposhnikov, Higgs bozonunun kozmik genişlemenin kritik sınırları çevresindeki oranlarının etkilerini inceledi. Teorik çıkarımların ışığında, Higgs bozonu kütlesi kritik değerlere ulaştığında, Big Bang’den kaynaklı çekim dalgalarının kuvvetlendiği bulundu. Big Bang’in çok sayıda, uzay-zamanda hareket edermiş gibi hareket eden çekimsel dalga oluşturduğu ve bu dalgaların Higgs’in kritik değerlere ulaştığında sayıca arttığı düşünülüyor.

Deneysel olarak, Higgs bozonu etkisi, fizikçilerin yakın zamanda BICEP2 teleskoplarından edinilen güney kutbu çevresinde görülen ve anlaşılamayan çekimsel dalgaların ilk belirtileri konusunda çözüm olarak gösterilebilir.

Ancak BICEP2 sonuçları anlaşılırlıktan uzak olmakla birlikte son derece zayıf sinyalleri olan çekimsel dalgaların bu yöntemle saptanıp saptanamayacağı konusunda da tartışmalar devam ediyor. Kritik seviyeye yakın seviyedeki kütleli Higgs’in etkisi de tartışmanın devamına eklenebilir. Bezrukov ise bu konuda “Kritik değerlere yakın olan Higgs kütleleri BICEP2 sonuçlarını açıklayabilir” diyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 05:25:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2568

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Goril
Sağlık
Kimyasal Evrim
Hız
Yaşam
2019-Ncov
Sars
Oksijen
Böcek
Köpekler
Elektrokimya
Wuhan
Doğal
Maske
Ortak Ata
Yayılım
Kimya
İhtiyoloji
Sinir Sistemi
Ölümden Sonra Yaşam
Gerçek
Tekillik
Nöron
Yörünge
Ay Ve Dünya
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sanat bendir; bilim biz...”
Claude Bernard
Geri Bildirim Gönder