Sorulara Dön
1
Felsefe

Hayatın bir amacı yoksa bu amacı yaratmanın amacı nedir?

Şu an hayatın amacının olmadığını kendi amacımı yaratmam gerektiği kanısına vardım. Bu yüzdendir ki her şey boş geliyor. Umutsuzluk ve karamsarlığa diz çöktüm. Bir bilgi öğrensem bile sanki altı dolmuyor gibi hissediyorum. Yaşımla alakalı olabilir, lütfen yardımcı olun. Beni bir tek siz anlarsınız.

8
2,350 görüntülenme
Teşekkür (6)
Hatırla (3)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
8 Cevap

Merhabalar sevgili dostum. Öncelikle bunun karakter,kişilik ve düşünce yapının oluşması için çok değerli bir an olduğunu anlamanı tavsiye ederim. Ayrıca bu güzel anları yaşamanı da büyük bir onurla kutlarım. Aydınlanmaya giden her sürecin böyle başladığını ve gerçekten bir şeyleri anlayan her insanın bu yollardan geçtiğini lütfen aklından çıkarma. Şu an içinde bulunduğun durumda her şeyin gerçekliğini sorgulama durumunda olduğundan daha karamsar bakışını o kadar iyi anlıyorum ki... Nihilist yaklaşımlarda hatta depresyonda olman bile normal. Sana 2 tavsiyem var. 1 bu durumu ailen ile konuşmamanı öneririm. Çünkü yaş ve jenerasyon farkından dediklerini anlamayacak ve aydınlanlığa çıkan bun kapkaranlık yolu çok kötü görecekler hatta belki bana olduğu gibi seni camii hocalarıyla konuşmaya götüreceklerdir .d  2 ise lütfen intahar etmemeye hatta intaharı bir olasılık olarak bile görmemeye çalış. Her şeye rağmen kendi amacını yaratabileceğini unutma. Belki buraya kendi iradenle atılmamış olabilirsin ama fikrini sormadan atıldığın bu yerde istediğini yapabileceğini unutma. Zaman diyerek sözümü bitirmek istiyorum. Zaman seni ve düşüncelerini olgunlaştıracak, olaylara farklı bir perspektif kazandıracaktır. Sakın unutma bizi evrimleştiren, düşüncelerini de evrimleştirip, geliştirecek yaniiii ZAMAN...

1,984 görüntülenme
7
Teşekkür (6)
Paylaş
7

Bu konuda Camus'un Sisifos Söyleni kitabını okuyabilirsin. Camus, felsefi araştırmaları ve akıl yürütmeleriyle hayatın bir anlamı olmadığı sonucuna varır ve bu sonuçtan sonunda insanın kendini tüketmesi -yaşamak, son ana kadar yaşamak- gerektiği sonucuna ulaşır. Bununla da yetinmez, yaşamın bir anlam içermediğini düşünen bir insanın mutlu olması gerektiğini söyler.Kitabı okumanı tavsiye ediyorum :)

1,437 görüntülenme
4
Teşekkür (2)
Paylaş
4

Hayat kontrolümüz dışında gerçekleşmiş evrenin armağanıdır. Ölümsüz olmadan her şey anlamsız gözüküyor olabilir. Genlerin aktarılmasıdır aslında ölümsüzlük. Sen bütün atalarının kişiliğini yansıtıyorsun aslında. Bir gün ders de İskit kültürü anlatıldığında emin oldum ki ben İskit kökenliyim. Onların yaptıkları hala bende yaşıyor. Bunlar benim neslimde de böyle devam edecektir. Senin hayatında ki her şey senden sonraki nesle aktarılacaktır. 

1,289 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

Merhaba,

Hayata anlam vermek bu kadar önemli mi?

bu sizin ve benim gibi bir çok insanın yıllar içinde kafa yorduğu meseleler.

Ama sonuç yok.

Soruyu şuna mı çevirsek hayatın bir anlamı olmalı mı?

923 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Merhabalar, ben de bir kaç haftadır yaşamın anlam ve amacını daha yoğun bir şekilde araştırıyorum. Bu araştırmanın bir sonucu olarak evrimağacı sitesinde uzun vakit geçirdim. Bu sorduğunuz soruyu ve cevaplarını incelemek de araştırmalarım dahilindeydi. Ben de bu soruya yaptığım araştırmaların sonuçlarını cevap olarak vermek istedim. Tabi yaşamın amacının ya da anlamının subjektif bir kavram olacağını düşündüğümü başta belirtmek isterim.

Canlılarda temel olarak iki içgüdü mevcut olduğunu öğrendim; bunlardan birisi yaşama devam etme, diğeri ise üreme ya da çoğalma içgüdüsü. Bu iki içgüdü milyarlarca yıllık evrim sürecinde başrol oynamışlar. Bugün tüm canlılarda ve dolayısıyla insanlarda da yaşama devam etme ve üreme içgüdüsü temel iki içgüdüdür.

İnsanlar olarak bizler yaşama devam etme ve üreme içgüdümüz karşında bazı engeller ve tehditler algılıyoruz; karşı cinse ulaşmamızı engelleyici durumlar, yaşamımızı tehdit eden hastalıklar ya da ölüm gibi durumlar üreme içgüdümüzü ve yaşama devam etme içgüdümüzü tehdit eden kavramlar oluşturuyorlar. Mesela hastalıklara örnek verirsek; böbrek yetmezliğine sahip biri bu hastalığı yaşamını tehdit eden bir şey olarak algılayacaktır. Örnekler çoğaltılabilir.

Yaşama ve üreme içgüdümüzü destekler nitelikteki şeylerle de karşılaşıyoruz. Örneğin dinler sonsuz bir yaşam ve üreme maddeleri ile en popüler inanışlar. Tabi yaşama içgüdümüzü ve üreme içgüdümüzü destekleyen bilimsel veriler de olabilir. Örneğin bir hastalığı yenme.

Yaşamın tek bir anlamının olduğunu düşünmüyorum. Yukarıdaki saydığım verilerden şu sonuca ulaşıyorum; hayatın anlam ve amacı yaşama ve üreme içgüdülerimizi destekleyen ve tehdit eden şeyler bütünüdür.

Mesela kolunu kaybeden ve engelli durumuna düşen bir kişi için bu engele sahip olmak yaşama yeni bir anlam getirecektir. Bu kişi için artık yaşam eskisi gibi olmayacak ona göre yaşam başka bir şekil alacaktır.

Aynı şekilde ölümcül hastalıkları yenen kişiler için de hayatın anlamının değiştiğini görürüz.

Örnekler çoğaltılabilir.

1,107 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Sevgili Gökhan; Böyle bir soru sorman gerçekten çok güzel. Sorgulamaya başladığını, açık fikirli olduğunu görmekte harika. Ancak tüm bunların yanı sıra bu sorular asla kesinliğe kavuşamayacak sorular,kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Sana bir dostun olarak bu cevapları kendin araman gerektiğini söylemeliyim çünkü aynı şeyleri ben de yaşadım. Uykusuz geceler,sıkıntılı dönemler ve daha beterleri... Bol bol kitap oku sanatla uğraş ve yalnız kal. Yalnız kaldıkça kendini tanır ve hayattan beklentilerini daha iyi saptarsın. Şimdilik hoşçakal dilediğin zaman bana ulaşabilirsin.

970 görüntülenme
2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

Koca kainatta kendinden başka hiçbir canlı kalmamış gibi yalnız ve tek başına hissediyor insan bunca yıldır içten içe inandığın inancının tamamen koca bir saçmalık olduğunu anlıyorsun hatta bazen keşke eskisi gibi inansam hiç araştırmasaymışım bile diyosun içten içe ne diyelim gerçek dünyaya hoşgeldin rüya bitti.

267 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Bu sorgulama süreci uzadıkça işkenceye dönüyor ama tek değilsin. Ben yılllardır böyleyim. Evrim, Kuantum fiziği, İnançlar, sorgulamadığım tek şey kalmadı. Bir felsefeye göre bu sorgulama; bir aydınlanma başlangıcıymış, rüyadan uyanış: Aradığın şey de, seni arıyormuş vs vs. (matrix de de buna gönderme vardı). Tabi burda inanç devreye giriyor ve inanç da şimdilik dayanaksız kalıyor. Başa dönüyorsun. Bu varoluşa dair bir açıklama gerekiyor. Bilen varsa cidden dinlemek isterim:) Arayanlar bulamaz, ancak bulanlar da sadece arayanlardır denmiş, belki zamanla araya araya buluruz, o zamana gelebilirsek eğer

487 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın