Puan Ver
0
Puan Ver

Hastalık durumları dışında insan dışkısının rengi neden hep kahverengi veya kahverengi tonlarında olur?

Yemek öğünlerimiz envai çeşit renklerle bezenmiş gıdalardan oluşmasına rağmen nasıl oluyor da dışkı rengi genellikle kahverengi rengini alabiliyor?

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Alyuvar hücrelerimizin ömrü yaklaşık 120 gündür. Ömrünü tamamlayan alyuvar hücreleri dalak, karaciğer gibi bölgelerde parçalanır. Parçalandıklarında içerisinde bulunan hemoglobin molekülleri açığa çıkar. Makrofajlar ise hemoglobinden demiri ayırır ve kana verir. Demirden ayrılan hemoglobin bilirubine dönüşür ve karaciğer ardından safra yoluyla dışkı ile dışarıya atılır. Dışkıya ana rengini veren molekül bilirubindir. 

Teşekkür Et
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Matematik sadece bir dil değildir. Matematik; hem dil, hem de mantıktır. Matematik, mantıklama için bir araçtır.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder