Puan Ver
1
Puan Ver

Günümüzdeki canlılar, evrimleri sırasındaki kendi zamanlarındaki görece dezavatajlarına rağmen nasıl bugüne gelmiş olabilirler?

Doğal seçilime rağmen soylarını devam ettirmiş olabilirler?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Merhabalar,

Konuya geçmeden önce evrimin kritik noktalarından söz etmek isterim.Evrim kendi mekanizmaları doğrultusunda ilerleyen,canlının nesiller boyunca geliştirmiş olduğu adaptasyonları bir sonraki bireye taşıyarak popülasyonu etkileyen bir doğa yasasıdır.Bireyler değil popülasyonlar evrimleşir.Bahsetmiş olduğunuz kendi zamanına göre dezavantajlı olma durumu evrim için söz konusu değildir.Evrim ancak popülasyonları nesiller boyunca hayatta kalmaya adapte etmeye yarar.Buna rağmen bir canlı türü bulunduğu ortama adapte olamaz ise o tür varlığını devam ettiremez.Birkaç milyon yıl önce uzun boylu ağaçlardan savanalarda inen atalarımız daha uzun süre iki ayak üzerinde durma alet kullanma ve benzeri adaptasyonları geçiremeseydi soyları tükenmiş olurdu.Zaten adapte olamayan bireyler elenir ve genetikleri gelecek nesillere aktarılamaz.Gen havuzundan silinen adapte olmaya yatkın olmayan genler daha güçlü nesillere zemin hazırlar.Doğal seçilime uğramış olurlar.

Kısacası,bu türler evrim yüzünden dezavantaja düşmezler.Evrim türlerin hayatta kalma durumunu pozitif yönde etkiler.Ancak bunun da yetersiz kaldığı durumlarda nesil tükenmesi görülebilir.

https://evrimagaci.org/evrim-mekanizmalari-1-evrimi-tetikleyen-mekanizmalar-nelerdir-104

https://www.biyologlar.com/evrimin-mekanizmalari

https://tr.wikipedia.org/wiki/Evrim

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Demokrasilerde aslen bulunması gereken özgürlük ve eşitliğe ulaşmanın en iyi yolu, tüm kişilerin devletin olanaklarını en üst düzeyde paylaşabilmesidir.”
Aristoteles
Geri Bildirim Gönder