Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
1

Güneşin merkez bölgesinde doğan bir foton gözümüze kaç yılda ulaşır?

Güneşin merkez bölgesinde doğan bir fotonun Güneşin yüzeyine ulaşma süresinden bahsedilebilir mi ? Evrim Ağacı (You Tube) videosu... Gerçekte, merkezde doğan ilk foton ile, yüzeye ulaşıp, gözümüze kadar gelen foton farklı ve çok çok daha genç bir foton olmuyor mu ?
574 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ögetay Kayalı
Astrofizikçi

Teknik olarak soğurulduktan sonra tekrar salınma gerçekleştiğinde bu iki fotonu ayırt etmek (kimliklendirmek diyelim) o kadar kolay değil ve genel bir kanı olarak bunları aynı foton olarak düşünmeyiz hatta düşünemeyiz. Çünkü Güneş'in merkezi gibi yoğun bir bölgeden bu şekilde soğurulup salınarak, saçılarak vb. çeşitli süreçlerle yolculuk eden bir foton, artık merkezde ilk oluşan fotonun bilgisini taşımaz. Bu nedenle evrene dair çıkarımlarımız da evrenin artık kayda değer miktarda soğuyup, fotonların serbest hareket edebildiği 380 bin yıl yaşındaki halinden gelen fotonların oluşturduğu kozmik mikrodalga arka plan ışınımına dayanıyor. Çünkü öncesinde fotonlar serbest hareket edemiyor ve böyle olduğunda, oraya dair bir bilgi taşıyamıyorlar. Lakin bir başka açıdan baktığımızda da foton, fotondur. Bu bakış açısıyla, merkezde üretilen bir enerjinin, ne tür süreçlerden geçerek ne kadar sürede bize ulaştığını betimlemiş oluyoruz. Ama dediğim gibi, bu kullanılabilir, o merkezdeki koşula ait bir foton değil artık.

Sevgili Çağrı'nın burada anlatmaya çalıştığı konsept, aslında mean free path olarak adlandırdığımız kavram. Yani bir fotonun serbest bir halde (herhangi bir etkileşime girmeden) hareket edebileceği ortalama mesafe. Zaten videoda da göreceğiniz üzere net bir süre vermeyip geniş bir aralığa sahip olabileceğini ifade ediyor. Bunun nedeni bu hesabın olasılığa dayanması. Teknik açıdan bakılacak olursa merkezde üretilen bir foton doğrudan bize gelebilir de, fakat bu muhtemelen sıfır kabul edebileceğimiz kadar küçük bir olasılıktır.

Tüm Reklamları Kapat

268 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Mean Free Path. (12 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 12 Nisan 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close