Puan Ver
2
Puan Ver

Güneş'in enerjisi tamamen bittiğinde güneş sistemi'ndeki tüm gezegenler bundan aynı anda mı etkilenir?

Güneş'in enerjisi bittiğinde, diğer gezegenlere zarar verecek olan "şey" ışıktan daha hızlı hareket edemeyeceğine göre; dünya 8 dakika sonra, jüpiter 43 dakika sonra mı etkilenecek?

1
Anonim 2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Güneşin enerjisi bitmeden önce de zaten kırmızı dev olduğunda ışıktan hızlı olmasa da dünyamız bundan etkilenecektir.  Tabi sormak istediğiniz soru "Güneş bir anda yok olsaydı ne olurdu? " ise dediğiniz gibi 8 dakika boyunca dünyada bunu fark edemezdik. İşin garip tarafı (hala anlayamasam da) genel görelilik teorisine göre dünya da bu olaydan eş zamanlı olarak etkilenmeyecek ve güneş hala varmışçasına 8 dakika boyunca yörüngesinden sapmayacaktır. Buna sebep olarak ışık hızından hiçbir şeyin hızlı olmadığı varsayıldığı için (takyon varsayımı hariç) kütle çekim dalgalarının ışık hızında hareket ederek etki ettikleri düşünülmekte. Dolayısıyla dünya güneşin kaybolduğunu ancak ışık hızıyla fark edecektir, sırasıyla da diğer gezegenler.

Favorilerime Ekle
4

Kaynaklar

  1. Webtekno Güneşin akıbeti hakkında güzel bir makale.
  2. Evrim Ağacı Evrim Ağacından bir yanıt.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hata yapan insan, bunu söylemekten asla utanmamalıdır. Çünkü bu, düne göre bugün daha bilge olduğunu söylemenin bir diğer yoludur.”
Alexander Pope
Geri Bildirim Gönder