Puan Ver
1
Puan Ver

Güneş sisteminin dışına insan bedenleri dna şifrelerini göndersek daha iyi olmaz mı?

Güneş sistemi dışına çıkmak için tasarlanan uzay araçlarını insanlara göre tasarlamak yerine yapay zekalı robotlar için tasarlasak onlar da insan dna sını yaşanılabilir bir gezegen bulup orada klonlasa daha mantıklı olmaz mı?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Dediğinde mantıklı olabilir ama takıldığımız konu ne yollayacağımız değil nasıl yollayacağımız. Voyager 1 ve 2 dünyadan 1977 de fırlatıldı ve 42 yıldır yoldalar ancak voyager 1 bir kaç sene önce voyager 2 de gecen sene gezegenleri geçip yıldızlar arası uzay dedikleri boşluğa ulaştılar hala güneş sistemi içindeler. Güneş sisteminin son halkası olan oort bulutuna ( güneşin oluşumundan kalan astreoidler ) ulaşmaları 300 yıl sürecek ve bu kuşağı bitirmeleri 30 000 yıl sürecek. İşin kötüsü onlara güç sağlayan radyoaktif maddelerin yarılanma ömürleri dolayısıyla 6 yıllık enerjileri kaldı :( ondan sonra habersiz yola devam edecekler yada çarpacaklar (zaten iki astreoid kuşağımı geçmeleri bile mucize bence :) )

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. tubitak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimi tartışmaya gerek yoktur: Bir şempanzenin gözlerinin içine baktığınızda; düşünen, mantığı olan bir kişiliğin size baktığını görürsünüz.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder