Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Güneş sisteminde dünyadan 10 kat büyük bir 9cu bir gezegen olduğu doğru mu?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhabalar. Güneş Sistemimizde olabilecek dokuzuncu bir gezegen ile ilgili çalışmalar günümüzde devam etmektedir. 2016 yılında Caltech araştırmacıları, Neptün ötesi cisimlerin tuhaf yörüngelerinin Güneş Sistemimizde bulunan dokuzuncu bir gezegenin kütle çekimi ile açıklanabileciğini öne sürdüler. Araştırmacıların hesaplamalarına göre gezegenin yörüngesi 10.000 yıl ile 20.000 yıl arasında olmakla birlikte kütlesinin de Dünya'nın kütlesinin yaklaşık 5 katı olması gerekmektedir. Fakat Mayıs 2020 itibariyle dokuzuncu gezegenin varlığına dair kesin bir gözlem yapılmamıştır.

Dünya'dan tahmini büyüklüğü
Dünya'dan tahmini büyüklüğü
Wikipedia
Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bütün zevklerimiz, mutluluğumuz, kahkahalarımız ve jestlerimiz ve acılarımız, kederlerimiz, ümitsizliklerimiz ve gözyaşlarımız beyinden ve yalnızca beyinden kaynaklanır.”
Hipokrat
Geri Bildirim Gönder