Sorulara Dön
0
Genel ve Kategorisiz

Geri dönüşüm nasıl yapılmalı ve öğretilmeli?

Uzun makaleler be kaynak bildirseniz daha iyi olur.

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Geri dönüşüm, elimizdeki kaynaklar sınırlı olduğu için bir hobi değil bir zorunluluktur. Fakat çoğu birey bunun farkında değildir. Peki nasıl geri dönüşüm yapmalıyız?

1)Geri dönüşüme uygun materyaller kullanmak

Maalesef her madde geri dönüşüme uygun değil ve pek çok madde kullanıldıktan sonra uzun bir süre boyunca çevresel kirlilik yaratıyor. Bu soruna alınabilecek en büyük önlemlerden bir tanesi geri dönüşüme uygun materyaller kullanmaya dikkat etmektir.

Kaynak kısmına bırakacağım Evrim Ağacı makalesinde hangi materyallerin kaç defa geri dönüştürülebildiğini inceleyebilirsiniz.

2)Geri dönüşüm nasıl yapılır ve geri dönüşüme bireysel katkı

Geri dönüşüme uygun materyaller kullandıktan sonra sıra bu materyalleri geri dönüşüme kazandırmaya geliyor. Her materyal farklı bir geri dönüşüm sürecine sahip olmasına rağmen geri dönüşümde şu ortak adımlardan bahsedilebilir:

A) Kaynakların Ayrıştırılması: Geri dönüşüme uygun kaynaklar, diğer atıklardan ayrıştırılır.

B) Sınıflandırma: Geri dönüşüme uygun materyaller kendi içinde (kağıt, plastik, aluminyum gibi) sınıflandırır.

C) Değerlendirme: Geri dönüştürülebilir materyaller çesitli fiziksel ve kimyasal süreçlerden geçerek yeniden kullanılabilir hâle getirilir.

D) Ekonomiye kazandırma: Eldeki yeni materyal kullanıma hazır hâle gelmiştir ve ekonomiye kazandırılır.

Günümüzde pek çok belediye geri dönüşüme yönelik konteynırlar yerleştirmektedir. Şişelerimizi, kağıtlarımızı ve geri dönüşüme uygun diğer materyallerimizi çöpe atmak yerine toplayıp geri dönüşüme kazandırmak bireysel açıdan yapılabilecek en önemli adımlardan birisidir.

3) Geri dönüşüm nasıl öğretilmelidir?

Geri dönüşüm konusu herkesin farkındalık kazanması gereken bir konu olduğu için bu konuda eğitim çok önemlidir. Geri dönüşümü öğretirken dikkat edilmesi gereken temel unsur, konunun anlatıldığı gruptur. Eğer bu konu çocuklara ve gençlere anlatılıyorsa ekonomik etkilerden ziyade çevre için öneminden bahsedilmesi çok daha etkili olacaktır. Daha büyük yaş grupları için hem çevresel hem de ekonomik etkileri sayısal verilerden yararlanılarak gösterilmelidir.

Ülkemizde okuma alışkanlığı oranının düşük oluşu sebebiyle geri dönüşümü öğretmenin en etkili yolları yüz yüze anlatım veya geri dönüşüme yönelik videolardır. Eğer video izletmek tercih edilecekse, izletilecek videonun izletilmeden önce incelenmesi önem arz eder. Ayrıca aktif bir şekilde geri dönüşüm yaparak örnek olmak da geri dönüşüm eğitiminin önemli bir yoludur.

Kaynak kısmına ileri okuma için makaleler ve siteler bırakacağım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi günler dilerim.

Kabul Edilen Cevap
1
Teşekkür
Paylaş
1
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın