Bu Reklamı Kapat

Geri Dönüşüm Bilmecesi: Malzemeler Kaç Kez Geri Dönüştürülebilir?

Geri Dönüşüm Bilmecesi: Malzemeler Kaç Kez Geri Dönüştürülebilir? Pixabay
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
4,900 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

Çoğu insan için çevrecilik, geri dönüşüm sembolü ile başlar ve geri dönüşüm kutusunda biter. Bir şeyi geri dönüşüm işaretiyle işaretlenmiş büyük bir kutuya atmak gibi basit bir eylem, bazılarımıza üzerimize düşeni yaptığımızı hissettirmek için yeterlidir.

Genellikle, çöpümüzü geri dönüşüm kutularına attığımızda atıklarımızın sonsuza kadar geri dönüştürülebileceğini düşünürüz. Ancak, bazı malzemeler sınırsız kez geri dönüştürülebilirken, diğerleri, atık depolama alanlarına gitmeden önce yalnızca bir veya iki kez işlemden geçebilir.

Bir ürünün kaç defa geri dönüştürülebileceğini, üretim için hammadde haline getiren işlemlere karşı nasıl durduğu, geri dönüştürülebilir bir ürünün ömrünü de belirler. Maddeler, işlemler esnasında temel özellikleri değişmezse, neredeyse sınırsız olarak geri dönüştürülebilir. Ancak ürün, daha düşük kaliteli bir ürüne indirgenir veya miktarı azalırsa, geçirebileceği geri dönüşüm ne yazık ki sınırsız olmamaktadır.

Bu Reklamı Kapat

Hangi Ürün, Kaç Kez Geri Dönüştürülebilir?

Plastikler: 1 veya 2 Kez Dönüştürülebiliyor!

Plastiklerin defalarca geri dönüştürülebileceği yaygın bir yanılgıdır. Plastiklerin çoğu yalnızca bir kez geri dönüştürülebilirken, bazıları, şanslıysak, en fazla bir işleme daha dayanabilirler. Bunun sebebi, plastiklerin, geri dönüştürüldüklerinde polimerlerden oluşan yapılarının bozularak kalitelerini kaybetmesidir. Bu nedenle çoğu plastik, kumaş gibi diğer ürünlerin parçalarını oluşturmak için kullanılır. Maalesef plastik şişelerden yapılan giysi veya spor ayakkabılar, onlarla işiniz bittiğinde mavi renkli geri dönüşüm kutularına değil atık depolama alanlarına atılır.

Eğer plastik şişelerin altındaki sayıların ne anlama geldiğini merak ediyorsanız, buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Alüminyum: Sınırsız

Alüminyum, en değerli geri dönüştürülebilir malzemelerden biridir, çünkü sınırsız sayıda geri dönüşüme uğrayabilir. Örneğin; gazlı içeceklerimizi içtiğimiz alüminyum kutular, bozulmadan defalarca geri dönüştürülebilir. Şimdiye kadar üretilen tüm alüminyumun üçte ikisinden fazlasının bugün hâlâ kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Bu Reklamı Kapat

Diğer Metaller: Sınırsız

Metaller, genellikle demir içeren ve içermeyen metaller olarak kategorize edilir. Tüm metallerin sınırsız bir ömrü vardır ve ne kadarına sahip olursak olalım, onları geri dönüştürmek her zaman iyi bir fikirdir. Örneğin çelik, çıkarılmış cevherden oluşan bir metal türüdür. 1 ton çeliği geri dönüştürerek, 1,25 ton demir cevheri, yaklaşık 650 kg kömür ve 55 kg kalker (kireç taşı) madenciliğini önleyebiliriz.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kağıt: Maksimum 5-7 kez

Kağıt, plastik kadar dönüştürülmesi zor bir materyaldir çünkü her yeniden kullanımdan sonra geri dönüştürülme kapasitesi azalır. Kağıtlar, uzun liflerden oluşur. Uygulanan her geri dönüşüm işleminde bu lifler parçalanır ve kısalır; bu da bir sonraki seferde ürünün geri dönüşümünü zorlaştırır. Yazıcılarımızda kullandığımız kağıtların ortalama geri dönüşüm sayısı yaklaşık beş ila yedidir. Bu aşamadan sonra, lifler çok kısalacağı için fotokopi kağıdına dönüştürülemeyeceğinden, ancak kağıt hamuru gibi şeyler yapmak için kullanılabilir.

Cam: Sınırsız

Cam kullanarak çevreye zarar veriyor muyuz? Kesinlikle hayır! Alüminyum ve metal gibi cam da, bozulmadan sınırsız sayıda geri dönüştürülebilir. Camın geri dönüşümü, yeni malzemeler kullanarak cam oluşturmaktan %33 daha verimlidir ve bu da onu mağazadan satın alınabilecek en iyi ürün hâline getirir.

Bu aşamada dikkat etmemiz gereken tek şey camın türü olacaktır. Farklı cam türleri, farklı erime noktalarına sahip olduğundan ve birlikte geri dönüştürülemeyecekleri için, yerel geri dönüşüm merkezlerinin hangi cam türlerini kabul ettikleri önemlidir.

Sonuç

Geri dönüşüm; pazar talebi, fiyat belirlemeleri, yerel düzenlemeler tarafından dikte edilen karmaşık bir sistemdir. Bu karmaşık sistemin başarısı ve verimi, ürün tasarımcısından kullanıcısına, atık toplayan görevlilerden geri dönüşüm fabrikası çalışanlarına kadar herkese bağlıdır.

Biz tüketiciler, ürünlerin sürdürülebilirliğinde hayal edebileceğimizden çok daha kritik bir rol oynuyor, ürünlerimizi nasıl kullandığımıza ve onları hangi şekilde attığımıza bağlı olarak, kullanım sonrası değerlerini ve kalitelerini belirliyoruz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 24
 • Umut Verici! 9
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Muhteşem! 5
 • Bilim Budur! 5
 • İnanılmaz 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Üzücü! 3
 • Güldürdü 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 1
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • M. Williams. How Many Times Can Something Be Recycled?. (07 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 07 Ekim 2020. Alındığı Yer: SFGate | Arşiv Bağlantısı
 • L. Sedaghat. 7 Things You Didn’t Know About Plastic (And Recycling). (04 Nisan 2018). Alındığı Tarih: 07 Ekim 2020. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 • Science History Institute. Science Matters: The Case Of Plastics. (07 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 07 Ekim 2020.
 • Waste Wise Products. The Infinite Recyclability Of Glass. (09 Mart 2017). Alındığı Tarih: 07 Ekim 2020.
 • J. Horton. What One Thing Should I Recycle?. (07 Ekim 2020). Alındığı Tarih: 07 Ekim 2020. Alındığı Yer: How Stuff Works | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/01/2022 14:56:24 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9424

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Alzheimer
Oksijen
Homeostasis
Uluslararası Uzay İstasyonu
Bitki
Virüsler
Toplumsal Cinsiyet
Beslenme Davranışı
Bebek
Güneş
Mühendislik
Türlerin Kökeni
Gazetecilik
Viroloji
Eğilim
Bilim Tarihi
Müfredat
Klinik Mikrobiyoloji
Sinir Sistemi
Çiftleşme
Sağlık Personeli
Evrim Ağacı
Davranış
Hafıza
Hominid
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et