Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
-1
Puan Ver

Gelecekte ne olacağını bilmek mümkün müdür?

Rüyalarımızda gelecekte olacak bir şeyi görmek bilmek mümkün müdür? Kendim bunu yaşadım. Yoksa tamamen şans mı?

3
122 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Rüyalar soyut'dur gerçeği yansıtamazlar, ama eğer ki yansıtabilirlerse işe paralel evrenler girecektir.Yaşanmamış bir olayı sana göstermesi evrenin düzenini bozar, ki eğer gösterse bile bir kaderin var olduğu anlaşılır tesadüfün değil.Senin yaşadığın şey'de deja-vu denilen bir "aha geleceği gördüm" sorunudur. Deja-vu'nun tam olarak neden olduğu bilinmiyor ama bildiğimiz tek şey beynimizin sağ lobundan sol lobuna bilgi geçerken (veya tam tersi) bir aksaklık yaşanması mesela soldan sağa 10 milisaniye'de geçiyorsa bir aksaklık oluyor ve 8-9 milisaniye'de geçiyor.Beyin'de bunu daha önceden gördüğünü düşünüyor.Bütün insanlar yaşar bunu gayet doğaldır.Ha bide deja-vu Tanrı'nın insanı ne kadar üstün bir düzenle yarattığının kanıtıdır :)

Rüyanın neden ve nasıl yaşandığını bilmediğimiz için kendi hipotezlerini oluşturabilirsin mesela çift yaşama sahibiz uyuduğumuz'da bizim kardeşimiz olan kişi başka evrende uyanıyor ve işini yapıyor bazen aksaklık oluyor ve biz bir kaç saniyelik görüntüler hatırlıyoruz o uyuduğunda da biz uyanıyoruz ve işlerimizi yapıyoruz.Nasıl hipotez ama

102 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Olaya rüya değil de farklı bir açıdan bakmak istiyorum. Biraz daha bilimsel açıdan bakalım. Geleceği bilebilir miyiz? Eğer evren determinist ise ve biz her bilgiye sahip isek evet. (Laplace'in Şeytanı) Eğer evren olasılıkçı ise hayır. Evrim Ağacı'nın Youtube kanalında buna benzer bir konu ele alındı. Mutlaka izleyin, çok güzel bir konu.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Rüyalarında gördüğün herhangi bir anı sonradan yaşaman gayet doğal birşey ömrümüz boyunca gördüğümüz okuduğumuz kokladığımız dokunduğumuz ve duyduğumuz neredeyse herşeyi bilinçaltımız depolar ve rüyalarımızda farklı senaryolarla bunu önümüze sunar hal böyleyken çevrende bulunan insanlar ve gelişen olaylar doğrultusunda binlerce farklı senaryoyu rüya halinde yaşarsın bu farklı senaryoların birinin birgün gerçek hayatta karşına çıkması çok olası bir durum anlayacağın malesef gelecekte olabilitesi yüksek olan birçok olayı öngörebilmek mümkün fakat geleceği görmek rüya yoluyla veya farklı bir yöntemle bildiğimiz teknolojiyle imkansız gibi görünüyor. İyi günler...

147 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“En güçlü veya zeki olan değil, değişime en çok açık tür hayatta kalır.”
Leon C. Megginson