Puan Ver
1
Puan Ver

Fotonun ve ışığa yakın hızlarda giden gözlemcilerin perspektifinden zaman matematiği nasıl işler?

1
Anonim 1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Işık hızında giden bir şeyi kenardan sabit duran bir gözlemci olarak izlersek onu C hızında ölçeceğimizi biliyorsun yani yaklaşık saniyede 300 bin kilometre hızında gider. Biz ışık hızında gitseydik (kalkıştan bitişe kadar) varış noktamız ne kadar uzak olursa olsun HİÇ ZAMAN GEÇMEMİŞ OLACAKTI yani mekanda limit süratte seyahat etmek bizi zamandan tamamen muaf tutacaktı. Işık hızına yakın bir hızda gitseydik çok az zaman geçmiş olacaktı. Diyeceksin ki "zaten çok hızlı gittiğimizde varacağımız yere çabuk ulaşmamız normal değil mi zaten?" Haklısın durum bu fakat hız formülünde gördüğümüz V=x/t kuralını ışık hızına yakın cisimlerde uyguladığımızda sonuç yanlış çıkıyor. Sen hızlandığın zaman aynı sürede aynı mesafeyi daha erken kapatırken özel görelilik kuramına göre fazladan biraz daha zaman kısalması avantajı yaşarsın ki bu eşitsizlik yüzünden limit hıza ( C ) ulaştığında edindiğin zaman kısalması senin katettiğin süreyi sıfır'a indirir. V artar ise t azalır, matematikte V yi istediğin kadar artırabilirsin ama fizikte bunun limiti var ve bu üst sınıra ulaştığında mecburan t de alt sınıra ulaşıyor.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Belgesel belgesel ve internetten edindiğim bilgiler.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, tıpkı sanat gibi, doğanın kopyası değil; doğanın yeniden yaratılmasıdır.”
Jacob Bronowski
Geri Bildirim Gönder