Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
5

Felsefeye nasıl başlamalıyım?

Felsefe ile belli bir süredir ilgileniyorum. Belli başlı araştırmaları internetten yapıyordum ama artık felsefe alanına düzgün bir giriş yapmak, kitaplarını okumak istiyorum. Bunun için de sizden kitap önerileri istiyorum. Benim aklımdaki plan ise ilk çağ felsefesinden başlayıp sırayla her filozofun eselerine göz atmak. Neler önerirsiniz?
644 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Rauf Ercan
Rauf Ercan
87K UP
İşletme Lisans Mezunu& okur bir birey.

Öncelikle merhaba,

Felsefe kronolojik açıdan 5 bölümde incelenebilir;

 1. Antik Dönem,
 2. Orta Çağ,
 3. Yeni Çağ,
 4. 19. Yüzyıl,
 5. 20. Yüzyıl[1] olarak sıralanabilir.

Sokrates öncesi düşünürlerin yaptıkları ile okumaya başlayabilirsiniz. Doğa felsefecileri, en temel yapı taşı olan arkhe ile ilgili olarak yaptıkları düşünceler ile başlayabilirsiniz. Bunlar için bir makale bırakmak istiyorum.

Tüm Reklamları Kapat

Genel bir okuma yapmanız için ise size önerebileceğim "Felsefe Tarihi, Macit Gökberk" ve "Felsefe Tarihine Giriş, Ahmet Cevizci" önerebilirim. Burada yer alan bir makaleyi de size neri olarak bırakmak istiyorum, "Evrim Ağacı Kitap Tavsiyeleri: Felsefe Öğrenmek ve Felsefeye Giriş Yapmak İçin Hangi Kitapları Okumalısınız?". Son olarak Youtube'da felsefe tarihini, felsefe konularını video serisi olarak yayınlayan Pelin Dilara Çolak ya da bilinen adıyla Dilozof'u önerebilirim.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Kaynaklar

 1. P. J. King. Chronological Index. (12 Ocak 2014). Alındığı Tarih: 15 Şubat 2022. Alındığı Yer: users.ox.ac.uk | Arşiv Bağlantısı
 2. M. Gökberk. (2016). Felsefe Tarihi. ISBN: 9789751419217. Yayınevi: Remzi Kitabevi.
 3. A. Cevizci. (2002). Felsefe Tarihine Giriş. ISBN: 975781931X. Yayınevi: Paradigma Yayınları.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Damla Şahin
Damla Şahin
847K UP
Felsefe Öğrencisi

Merhabalar,

Belki felsefi içeriğe sahip kitaplar okumakla işe başlayabilirsiniz. "Sofi'nin Dünyası" adlı kitabı tavsiye edebilirim. Felsefe tarihine bütünlüklü bir şekilde bakmanız için katkı sağlayacaktır. Fakat elbette felsefi okumalarınız için bu kitap yeterli olmayacaktır. "Felsefenin Kısa Tarihi" kitabı ise felsefenin gerçekten kısa tarihini sunuyor. Temel bir bakış edinmeniz için bu kitabı da tavsiye edebilirim. Bunları okuduktan sonra ise artık ciddi okumalara başlayabilirsiniz. "İlkçağ Felsefe Tarihi" bu noktada oldukça işinize yarayacaktır. Ayrıca doğrudan ilgilendiğiniz filozofların eserlerini de okumanızı tavsiye ederim. Örneğin Platon Diyalogları, Sokrates'in diyalog yöntemini anlayabilmeniz açısından önemli eserlerdir. Bu kitapları okurken felsefi soru sorma konusunda da kendinizi geliştirebileceğinizi düşünüyorum.

Tüm Reklamları Kapat

4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close