Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Felsefe merakım var ve felsefe güzel bir başlangıç yapmak istiyorum. Nasıl bir başlangıç yapabilirim? Giriş için hangi kitapları okumam lazım?

Felsefeye nasıl başlangıç yaparım? Nasıl bir başlangıç ile başlıyıö? Başlangıç için hangi kitapları okumalıyım?

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Ben de sana bir turk kitabi onermek istiyorum. Felsefeye baslaman icin ilk cag baslamalisin. Cunku her felsefeci bir onceki felsfeciyi referans aliyor. Bu yuzden Ahmet arslan in ilk cag felsefesini oneriyorum. Bu 5 cilttir.

Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
2

Mantık ve felsefeye giriş kitaplarıyla başlayabilirsin. Bertrand Russell'ın Batı Felsefesi Tarihi felsefeye giriş için çok güzel bir kaynaktır. Bunun dışında çok basitten başlamak istiyorsan Sofie'nin Dünyası'nı önerebilirim ama biraz hafif kaçabilir. Bunun dışında Nigel Watrburton'un tüm felsefeye giriş kitaplarını önerebilirim.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (3)
Paylaş
1

Merhaba İsmail Bey,

Eğer eğlenceli bir başlangıç yapmak istiyorsanız "Sofie'nin Dünyası"nı öneririm. Ama felsefi bir fantastik roman okumak istemiyorsanız Nigel Watrburton'un "Felsefenin Kısa Tarihi"ni okuyabilirsiniz. Felsefe tarihine dair genel bir bilgi edindikten sonra daha detaylı bilgi veren kitapları okuyabilirsiniz. Örneğin Ahmet Aslan'ın "İlk Çağ Tarihi" adlı kitabı bu bağlamda işinize yarayacaktır. Sonrasında Ahmet Cevizci'nin "Orta Çağ Felsefesi" ile devam edebilirsiniz. Aralarda NTV Yayınlarının Çizgi Bilim Serisi'nden "Felsefe" adlı kitaba bakabilirsiniz. Daha sonra ise özellikle merak ettiğiniz bir dönem, filozof vs. var ise spesifik bir araştırma yapıp okumalarınıza devam edebilirsiniz. Örneğin ben Spinoza üzerinden bir araştırma yaptığım için Spinoza ile ilgili kaynak taraması yapıyorum ve özellikle onunla ilgili kitapları okuyorum.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimin ışığı olmaksızın biyoloji bir veriler yığınıdır. Bunların bazıları ilginç veya merak uyandırıcı olabilir; ancak hiçbir bütüncül anlamı yoktur.”
Theodosius Dobzhansky