Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0

Fast food yemek neden zararlıdır?

Bunu sürekli duyuyoruz ama nedeni nedir?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot Krononot⁸

'' Modern" olarak tanımladığımız yaşam biçimimiz genel olarak biyolojimiz ile zıtlaşma, kendi biyolojimiz ile savaşmayı içermekte. Bunu kabul etmemiz gerekiyor. Çok uzun sürede oluşan, doğa ile uyum üzerinden oluşan homo sapiense ait genetik kod, yerleşik hayata geçişten kısa bir süre sonra, tam da uyumlandığı şartların dışında bir yaşama zorlanmakta. Ve bu fark zamana bağlı olarak katlanarak artmakta.

Bağırsak uzunluğumuz, bizim otçul ağırlıklı hepobur olduğumuzu göstermekte. Ve bu upuzun bağırsakta yaşayan mikrobiyata (tek hücreli yerel halk), bizim duygudurumumuzu bile doğrudan etkileyebilmekte. Neden fast food dan bahsetmiyorum da bunları ifade ettim. Olay fast food değil sadece de ondan. Lifli gıda tüketmemiz gerekiyor bu bağırsak mikrobiyatasıyla uyumlu yaşamamız, yeterli hormonal üretimin gerçekleşebilmesi için. Seratonin dopamin gibi hormonlar yüksek oranda bağırsaklarda üretilmekte. Lifsiz, şekerli, karbonhidrat ağırlıklı diyetler, bağırsak mikrobiyatasının bizimle simbiyotik yaşamayanlarını besler ve bu tek hücreliler de bağırsakta üretilen hormonları metabolize ederler. Bu yüzden fast food tüketimi arttıkça mutsuzluk hissi de bu nedenle artar. Bunun yanında kızartma başlıbaşına bir okside olma demektir. Yani bizim uzun vadede yaşlanmamıza neden olan duruma maruz kalmış, elektronlarını kaybetmiş madde demektir. Vücuda girdiğinde, hücre zarı ve mitekondri zarlarına saldırarak elektronlarımızı çalacak, daha doğrusu yaşlanmamızı hızlandıracak, ya da olası sorunları erkene çekecektir.

Bu Reklamı Kapat

Evrimsel olarak enerji üretmenin 2 yolu vardır. Stoplazmada oksijensiz ATP üretimi, ki bu ilkel metoddur ve tek hücreliler kullanır. Çok düşük miktarda ATP üretilir, yüksek miktarda metabolik atık oluşur. Diğeri de mitekondride oksijen ile ATP üretimidir ki, çok hücreliler kullanır, yüksek miktarda ATP ve düşük miktarda metabolik atık oluşur. İşte fast food dediğimiz gıda olmayan ŞEYler, evrimsel olarak eski tip enerji üretimine neden olurlar. Kompleks olmayan bütün karbonhidratlar, evrimsel olarak eski tip enerji üretimini kullanırlar.

İşte bu yüzden bitkiden gelen birim miktar kalori ile, fastfood dan gelen aynı birim miktar kalori, vücutta aynı etkiye neden olmazlar. Biri bizim canlılığımızı desteklerken, diğeri oksidasyon nedeniyle hızlı yaşlanmaya, yıpranmaya neden olmaktadır. Biz bunun etkisini hemen-hızlıca görmediğimiz için sorun yokmuş gibi zannediyoruz. Ancak yüksek ısıya maruz kalmış (bir de uzun süreler boyunca), bir maddenin biyolojik olarak faydası kalmaz. Dikkat edersek, bu tarz gıdaların uzun süre bozulmadan kaldığını görürüz. Gıdanın bozulması, aslında tek hücreliler tarafından metabolize edilmesi, enerji üretimi için kullanılması demektir. İşte bakteri vs, enerji üretmeye uygun bulmaz bu ürünleri. Beyaz ekmek de aynı şekilde niteliksiz, metabolik atıktan başka bir şey değildir.

İşlenmiş, paketlenmiş, kızartılmış, uzun süre beklemeye uygun MADDElerin biyolojik uyumluluğu sona ermiş, vereceği zarar, faydasını çoktan aşmış demektir. Şimdilik insan sayısının fazlalılığından dolayı ucuz "gıda" olarak sunuluyor olsa da, gelecek kuşaklar, bu tarz ŞEYlerin nasıl biyolojiye dahil edilebildiğini ANLAYAMAYACAK. Ya da buna inanmak istemeyecekler. Biz nasıl orta çağı cahil, kara bir dönem olarak görüyorsak, gelecekteki türdaşlarımız da bizi sigara içebilecek kadar aşağı, gece vakti gündüz ışığı kullanacak kadar cahil, kendi soluduğu oksijeni araçlarla zehirleyecek kadar aptal, vücuduna faydası olmayacak ŞEYleri yiyebilecek kadar vurdumduymaz, gelişime kapalı, pragmatist düşünceden çıkamamış zavallılar olacak tanımlayacaklar.

1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et