Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrimsel sürecimizin erkeklerin ıq'suna fazladan katkı sağladağı doğru mu?

Red pill akımının bilimsel bir dayanağı var mı?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Her iki cinsiyet arasında bazen şaka yoluyla, bazen de ciddi tartışmalarla dillendirilen bir konudur ‘bizim IQ’muz sizinkinden daha yüksek’ mevzusu. Yapılan bir araştırma, bu konuya noktayı koyabilir.

Hollanda’daki Erasmus Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, erkeklerin kadınlara oranla daha geniş bir beyin hacmine sahip olduğunu ortaya çıkardı. 1.2 litre ile kadınlara nazaran daha geniş beyin hacmine sahip erkeklerin, IQ bazında daha yüksek puana sahip olduğu belirlendi. Erkekler, kadınlardan 4 puan daha fazla IQ puanına sahipler.

Bilim yazarı Angela Saini ise buna katılmadığını, yapılan çalışmanın erkek sinir bilimciler tarafından gerçekleştirildiğini ve bunun tek amacının kadınları zayıf göstermek olduğunu söyledi. Kadınların zekasının bilim tarafından hafife alınmasını kabul etmeyen, hatta bunun üzerine bir de kitap yazan Angela Saini, Sunday Times’a bazı açıklamalarda bulundu. Kadınlar ve erkekler arasında söylendiği gibi IQ farkının bulunmadığını belirten Saini, erkeklerin beyin hacminin kadınlardan büyük olduğunun bilindiğini fakat bunun ‘erkekler, kadınlardan daha zekidir’ gibi keskin bir sonucu ortaya çıkaramaya yetmeyeceğini ifade etti.

Bunun dışında IQ’ya nazaran EQ’nun (duygusal zeka) sosyal yaşama daha fazla etki ettiğini belirten araştırmacılar, kadınların erkeklerden daha yüksek EQ puanına sahip olduğunu söylüyorlar. IQ’nun tek başına pek bir anlam etmediğini söyleyen İngiliz nörobilimci Dr. Adrian Owen, zeka ölçmek için yalnızca IQ’ya başvurulmasının ‘çok anlamsız’ olduğunu belirtiyor.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. webtekno Erkekler, Kadınlardan Daha Yüksek IQ’ya Sahip Olabilirler!
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Cehalet, korkunun anasıdır.”
Herman Melville