Puan Ver
-1
Puan Ver

Evrimsel rekabet sonsuza kadar sürer mi?

Bir aslan ceylanı avlar. Yavaş ceylanlar aslanlara yem olur, hızlı ceylanlar evrimleşir. Yavaş aslanlar açlıktan ölür, hızlı aslanlar evrimleşir ve bu süreç tekrar eder. Peki bu süreç sonsuza kadar mı sürecek? Sonsuza kadar mı sürecek? Sonuçta bir taraf durursa, diğer taraf üstün gelir.

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
"Ceylanlar av, aslanlar avcı olmak için varoldular ve aralarındaki bu ilişki gelişerek ilerleyecek yönde belirli bir dengede kalacak" demek determinist bir yaklaşım olacaktır. Türler arası ilişkileri en son ya da en sık karşılaştığımız özellikleriyle nitelendirdiğimiz için genelde evrimin de amaçlı ilerlediği gibi bir yanılgıya düşebiliyoruz. Kendi bulundukları çevre içinde; ceylan en yakın tehdit aslan olduğu için ya da aslan en yakın beslenme kaynağı ceylan olduğu için ve binlerce yıldır bu durum neredeyse hiç değişmediği için aralarında organik bir bağ görüyoruz. halbuki zamanla ya da aniden mevcut çevreye durumu değiştirecek herhangi bir faktör girdiğinde ya da ortamdan faktör çıktığında türler "alışageldiğimiz" döngülerinden çıkabilirler. Devamında evrimsel süreçte bir bakmışız ki binlerce yıl sonra deniz kıyısında yaşayan, giderek deniz canlılarıyla beslenmeye adapte olabilmiş aslanların genlerini aktardığı yeni bir yaşam stili gerçekleşiyor.
Favorilerime Ekle
3
Bu doğal seçilimdir. Canlılar var olduğu sürece doğal seçilim devam eder.                            
Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkesin üç gerçek okul müdürü vardır: duyuları, zeki arkadaşları ve kitapları.”
Henry Ward Beecher
Geri Bildirim Gönder