Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Evrimleşmemizi sağlayan şey ne ?

270 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Görkem Öge
Kozmoloji meraklısı.

Evrimleşmemizi sağlayan şey değişen çevre ve bunun canlıların yaşamlarına yaptığı etkiler. İklim, radyasyon, doğal rakiplerin varlığı ya da etkileri, barınma üreme beslenme olanaklarındaki değişiklikler ve daha bir çok dış faktör.

Bunlar değişince canlıların hayatta kalma çaba, tepki ve yöntemleri de değişiyor ve bu çabada avantajlı gen dağılımları hayatta kalma açısından avantajlı oluyor. Ve gelecek nesle de o gen dağılımları kalıyor.

Çok basit bir örnek verelim: Dünyadaki güneşlenme miktarı artsa, açık renk tenliler için hayatta kalmak zorlaşır, esmer tenliler ise bundan çok da etkilenmezler. Ekvatora yakın coğrafyalarda yaşana insanların ten renklerinin neden tamamen esmer, kutup bölgelerine yakın coğrafyalardaki insanların ten renklerinin ise neden açık olduğunu düşünürsek bu gerçek zaten aynen karşımızdadır. Bu durumda dünyanın tüm bölgeleri çok ışık alırsa tüm dünya insanları siyahi olurdu. Çünkü beyaz tenlilerin yaşamlarını sürdürmeleri çok daha zor olurdu.

Tüm Reklamları Kapat

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
184K UP
Bilim ve felsefe okuru

Evrimleşmeyi sağlayan şey zamanın akması ve değişimdir. Daha doğrusu zamanın akması değişim sağlar. Zamanın varlığını mutlak olarak algılayanlar evrimin asıl kökeninin zamanın varlığını olduğunu göremez anlayamazlar. Çünkü evrende zamanın akması sayesinde durağan olmama hali vardır. Durağan bir sistemde olsak evrim diye birşey mümkün olmazdı. Bütün var oluşu sağlayan şey zamanın varlığıdır. Çünkü herşey zamanla daha doğrusu zamanın akmasıyla değişir dönüşür ve başkalaşır. ( zaman mutlak değildir çünkü bir başlangıcı vardır. Başlangıcı olan birşey mutlak kabul edilemez. Kişilerin zamanı mutlak kabul ediyor olması da bu sonucu değiştirmez.)

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close