Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrimi "yaratılışçı" insanlara nasıl anlatabiliriz?

Evrimi inkar eden, bilimsel bir gerçek olmadığını öne süren ve canlıların "pat" diye bi anda gökten indiğini düşünen insanlara evrimi nasıl anlatabiliriz?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Evrim, mikro evrim ve makro evrim olmak üzere birkaç alt başlık altında incelenir. Bu başlıkların sebebi çelişkileri engellemektir. Evrime inanmayan insanlara laboratuvar ortamında çok kısa sürelerde evrimleşen bakteri türlerini örnek olarak gösterebiliriz. Bu olay kısa sürede genetik olarak değişime uğrayıp bu değişimi gelecek nesillere aktarmalarıdır. Buna adaptasyon diyenler de vardır ama adaptayon da mikro evrimdir. Bunları örnek olarak verebilirsiniz bunun dışında birçok fosil ve benzeri kanıtlar da vardır, tabiki de %100 olarak kanıtlanabilmiş olmasa da örnek olarak gösterebiliriz.

Teşekkür
Paylaş
3
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hedefe ulaşmamı mümkün kılan tek şey azmimdir.”
Louis Pasteur
Geri Bildirim Gönder