Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Evrimi destekleyen ve çalışmalar yapmış günümüzde ve yakın tarihteki bilim insanları kimlerdir?

Merek ettiğim bir konu

1
310 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Bu başlık altında birçok bilim insanına yer verilebilir aslında. Çünkü yapılan her keşif, her gözlem ve sonucunda yayınlanan her makale Evrim Teorisi'ne katkıda bulunabilmiştir. Fakat birkaç isimden bahsetmek gerekir ise; Charles Darwin, Jean-Baptiste Lamarck, Alfred Russel Wallace ve Thomas Huxley'ten bahsetmemiz doğru olacaktır.

Charles Darwin

Beagle gemisi ile 5 yıllık bir geziye çıkmış, birçok örnek toplamış ve Türlerin Kökeni isimli eserini yayımlamıştır. Darwin'den sonra birçok bilgi değişmiş ve eklenmiş olsa da Darwin, evrim teorisi için kilit isimdir.

Jean-Baptiste Lamarck

Sonradan kazanılan özelliklerin aktarılmasını savunmuştur fakat günümüzde Lamarck Teorisi'nin hatalı olduğu ispatlanmış, savunduğu teori "modifikasyon" olarak belirlenmiştir. Yani bronzlaşmanın da kalıtsal olduğunu savunmuştur. Canlıları bir Evrim Ağacı'na değil bir merdivene dizmiş, aşağı ve yukarı canlılar olarak ayırmıştır. Ayrıca Lamarck'ın düşüncelerinin çoğu, zaman-hedef merkezlidir yani evrimin bir amacı olduğunu ileri sürmüştür(teleogical). *²

Alfred Russel Wallace

Biyolojik evrim olgusu ile tanrı inancını bağdaştırmaya çalışmış olan bir akıllı tasarımcıdır. Bedenin evrimini kabul etmiş fakat insanın matematiksel yetisi, sanatsal becerisi ve ahlak anlayışının evrimle ortaya çıkamayacağını ileri sürmüştür. Evrimin insanı oluşturmak için üstün bir güç tarafından oluşturulduğunu savunmuştur.

Thomas Huxley

"Darwin'in Bulldog'u" olarak da bilinir, İngiliz bir biyolog ve evrimin kararlı bir destekçisidir. İnsanın maymunlarla ilişkili olduğunu kanıtlamak istemiştir. Psikopos Willberforce'a yanıtı bilinmektedir.

Bu bilim insanlarının dışında:

Gregor Mendel'in DNA'yı keşfetmesi,

Albrecht Kossel'in DNA ve RNA'nın 5 temel fazı olan Adenin (A), Guanin (G), Sitozin(C), Timin (T) ve Urasil (U)'i keşfetmesi,

Rosalind Franklin ve Maurice Wilkins isimli iki bilim insanının DNA üzerine X-ışınları yollayarak röntgenini çekmesi üzerine, DNA’nın sarmal yapıda olduğunu kanıtlaması gibi gelişmeler de Evrim Teorisi'ne güç kazandırmıştır. *³

Evrim Teorisi'ni desteklemiş ve üzerine çalışmış bilim insanlarının listesini görmek için evrimciler'i ziyaret edebilirsiniz.

410 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın