Puan Ver
0
Puan Ver

Evrimi destekleyen ve çalışmalar yapmış günümüzde ve yakın tarihteki bilim insanları kimlerdir?

Merek ettiğim bir konu

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Bu başlık altında birçok bilim insanına yer verilebilir aslında. Çünkü yapılan her keşif, her gözlem ve sonucunda yayınlanan her makale Evrim Teorisi'ne katkıda bulunabilmiştir. Fakat birkaç isimden bahsetmek gerekir ise; Charles Darwin, Jean-Baptiste Lamarck, Alfred Russel Wallace ve Thomas Huxley'ten bahsetmemiz doğru olacaktır.

Charles Darwin

Beagle gemisi ile 5 yıllık bir geziye çıkmış, birçok örnek toplamış ve Türlerin Kökeni isimli eserini yayımlamıştır. Darwin'den sonra birçok bilgi değişmiş ve eklenmiş olsa da Darwin, evrim teorisi için kilit isimdir.

Jean-Baptiste Lamarck

Sonradan kazanılan özelliklerin aktarılmasını savunmuştur fakat günümüzde Lamarck Teorisi'nin hatalı olduğu ispatlanmış, savunduğu teori "modifikasyon" olarak belirlenmiştir. Yani bronzlaşmanın da kalıtsal olduğunu savunmuştur. Canlıları bir Evrim Ağacı'na değil bir merdivene dizmiş, aşağı ve yukarı canlılar olarak ayırmıştır. Ayrıca Lamarck'ın düşüncelerinin çoğu, zaman-hedef merkezlidir yani evrimin bir amacı olduğunu ileri sürmüştür(teleogical). *²

Alfred Russel Wallace

Biyolojik evrim olgusu ile tanrı inancını bağdaştırmaya çalışmış olan bir akıllı tasarımcıdır. Bedenin evrimini kabul etmiş fakat insanın matematiksel yetisi, sanatsal becerisi ve ahlak anlayışının evrimle ortaya çıkamayacağını ileri sürmüştür. Evrimin insanı oluşturmak için üstün bir güç tarafından oluşturulduğunu savunmuştur.

Thomas Huxley

"Darwin'in Bulldog'u" olarak da bilinir, İngiliz bir biyolog ve evrimin kararlı bir destekçisidir. İnsanın maymunlarla ilişkili olduğunu kanıtlamak istemiştir. Psikopos Willberforce'a yanıtı bilinmektedir.

Bu bilim insanlarının dışında:

Gregor Mendel'in DNA'yı keşfetmesi,

Albrecht Kossel'in DNA ve RNA'nın 5 temel fazı olan Adenin (A), Guanin (G), Sitozin(C), Timin (T) ve Urasil (U)'i keşfetmesi,

Rosalind Franklin ve Maurice Wilkins isimli iki bilim insanının DNA üzerine X-ışınları yollayarak röntgenini çekmesi üzerine, DNA’nın sarmal yapıda olduğunu kanıtlaması gibi gelişmeler de Evrim Teorisi'ne güç kazandırmıştır. *³

Evrim Teorisi'ni desteklemiş ve üzerine çalışmış bilim insanlarının listesini görmek için evrimciler'i ziyaret edebilirsiniz.

Teşekkür Et
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“...yine de dönüyor.”
Galileo Galilei
Geri Bildirim Gönder