Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ahmet Atar
Üye
0

Evrime göre bir maymunun dnası nasıl insanın dnasına evrilir?

bir dna düşünün üzerinde şifreler yazıyor şifremiz 1234 olsun.Bu 1234 maymunun dna şifresi ve evrimciler bu 1234 şifresinin zaman ile 12345,123456 olabilceğini söyler maymunun dnası sadece 1234 rakamlarını bilir 5 le 6 yı bilemez... ortada bir şifre var ve şifreyi bir kuvvetin değiştirmesi gerekir 5 ve 6 yı bilen birisi(buda dna değil)...
171 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ufuk Derin
Skeptik

Netleştirilmesi gereken detaylar var. Maymun derken şempanzeyi kastediyorsanız onların DNA'sı bizim DNA'mıza dönüşmedi ve bir şey bilmesine gerek yok. Tıpkı kuzeninizin DNA'sının size dönüşmediği veya bunu bilmediği gibi. Yakın akraba olduğunuz için ortak atanız olan dedenizin soyu ayrıldığında çeşitlilik mekanizmaları ile dedenizden baba/anne/hala/teyzeniz doğduğunda DNA'sı biraz değişiyor. Mutasyonlar ve crossingover gibi etkenler etki ediyor. Anne ve babanızdan siz, kardeşiniz diğer akrabalarınızdan kuzeniniz doğunca yine mutasyonlar gibi çeşitlilik mekanizmaları ile DNA'sı biraz değişiyor.

Maymun derken dedeyi mi kastediyorsunuz kuzeni mi bilemesem de bu basit mantığı kuzen olarak şempanzelere, dede olarak Orrorin'e uyarlayabilirsiniz. Şempanzelerle insanın ortak atası var ve bu ortak ata da Orrorin veya ona benzer bir tür. Bu türün popülasyonları tarihsel süreçlerle izole oldu her nesilde mutasyon, corssing-over, çevresel süreçlerle ve diğer mekanizmalarla evrimleşmeye devam etti.

Tüm Reklamları Kapat

Bazı konularda eksikleriniz var, önce onları halletmeniz gerekiyor. Evrim mekanizmaları ile ilgili bilgi almak için buraya, Evrimsel sürecin nasıl işlediği ile ilgili bilgi almak için buraya ve buraya, genel olarak Evrimsel Biyoloji ile ilgili bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

111 görüntülenme
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Talha Okur
Evrim ağacı takipçisiyim :)

Bence sorunu değiştirmelisin çünkü bir maymun DNA'sı insan DNA'sına evrimleşmiyor, Evrimleşmedi de. Bizim maymunlarla ortak atalarımız olması, günümüzde görmekte olduğun maymunların evrimleşmiş hali olduğumuz anlamına gelmiyor. Maymunlar ile biz insanların daha eskiye dayanan ortak ataları var. Yine de sana durumu basitçe açıklayayım. Evrimler, evrimsel süreçten geçen canlının kendi isteğiyle oluşmaz. Ortada koşullar vardır. Soğuk iklimde yaşayan hayvanların daha kalın postlara sahip olması gibi. Ortak ataları olmasına rağmen, bir Sibirya kurdu ile bir golden'ın aynı kürk yapısına sahip olmasını bekleyemeyiz mesela. Yani senin bahsettiğin "şifreyi değiştiren kuvvet" canlının bulunduğu ekosistem ve bilumum çevre koşullarıdır.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Ötanazi: Ölüm Hakkımız Var mı? | Taner Beyter (Öncül Analitik Felsefe)
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Kediniz Sizi Nasıl Seks Makinasına Çeviriyor?
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Siz Ne Kadar Ortalama İnsansınız? | Galton Panosu!
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Bu Motor, Nasıl Havada Asılı Durabiliyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close