Sorulara Dön
0
Evrim & Abiyogenez

Evrime göre bir maymunun dnası nasıl insanın dnasına evrilir?

Bir dna düşünün üzerinde şifreler yazıyor şifremiz 1234 olsun. Bu 1234 maymunun dna şifresi ve evrimciler bu 1234 şifresinin zaman ile 12345,123456 olabilceğini söyler maymunun dnası sadece 1234 rakamlarını bilir 5 le 6 yı bilemez. . . Ortada bir şifre var ve şifreyi bir kuvvetin değiştirmesi gerekir 5 ve 6 yı bilen birisi(buda dna değil). . .

2
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Netleştirilmesi gereken detaylar var. Maymun derken şempanzeyi kastediyorsanız onların DNA'sı bizim DNA'mıza dönüşmedi ve bir şey bilmesine gerek yok. Tıpkı kuzeninizin DNA'sının size dönüşmediği veya bunu bilmediği gibi. Yakın akraba olduğunuz için ortak atanız olan dedenizin soyu ayrıldığında çeşitlilik mekanizmaları ile dedenizden baba/anne/hala/teyzeniz doğduğunda DNA'sı biraz değişiyor. Mutasyonlar ve crossingover gibi etkenler etki ediyor. Anne ve babanızdan siz, kardeşiniz diğer akrabalarınızdan kuzeniniz doğunca yine mutasyonlar gibi çeşitlilik mekanizmaları ile DNA'sı biraz değişiyor.

Maymun derken dedeyi mi kastediyorsunuz kuzeni mi bilemesem de bu basit mantığı kuzen olarak şempanzelere, dede olarak Orrorin'e uyarlayabilirsiniz. Şempanzelerle insanın ortak atası var ve bu ortak ata da Orrorin veya ona benzer bir tür. Bu türün popülasyonları tarihsel süreçlerle izole oldu her nesilde mutasyon, corssing-over, çevresel süreçlerle ve diğer mekanizmalarla evrimleşmeye devam etti.

Bazı konularda eksikleriniz var, önce onları halletmeniz gerekiyor. Evrim mekanizmaları ile ilgili bilgi almak için buraya, Evrimsel sürecin nasıl işlediği ile ilgili bilgi almak için buraya ve buraya, genel olarak Evrimsel Biyoloji ile ilgili bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

1
Teşekkür (2)
Paylaş
1

Bence sorunu değiştirmelisin çünkü bir maymun DNA'sı insan DNA'sına evrimleşmiyor, Evrimleşmedi de. Bizim maymunlarla ortak atalarımız olması, günümüzde görmekte olduğun maymunların evrimleşmiş hali olduğumuz anlamına gelmiyor. Maymunlar ile biz insanların daha eskiye dayanan ortak ataları var. Yine de sana durumu basitçe açıklayayım. Evrimler, evrimsel süreçten geçen canlının kendi isteğiyle oluşmaz. Ortada koşullar vardır. Soğuk iklimde yaşayan hayvanların daha kalın postlara sahip olması gibi. Ortak ataları olmasına rağmen, bir Sibirya kurdu ile bir golden'ın aynı kürk yapısına sahip olmasını bekleyemeyiz mesela. Yani senin bahsettiğin "şifreyi değiştiren kuvvet" canlının bulunduğu ekosistem ve bilumum çevre koşullarıdır.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın