Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Moderatör Uyarısı
Olgusal Hata 1 moderatör tarafından eklendi
Evrimde doğrudan "en güçlü veya en zekinin hayatta kalması" gibi bir işleyiş bulunmamaktadır.
0
Anonim
Anonim Üye
0

Evrimde zeki ve güçlü olanlar hayatta kalıyorsa neden bir sürü canlı çeşitliliği var ve bunların gelişmişlik düzeyi farklı?

Mesela en zeki varlık insan. İnsan evrimle geliştiyse neden akılsız canlılar var örneğin hayvanlar bitkiler. Aynı oranda bir değişim olmuyor mu çünkü bu mantıkla doğada hep aynı canlılar olması lazım?
309 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Öncülünüz tamamen hatalı. Doğrudan bu hatayı özetleyen bir söz bile var hatta:

"Ne En Güçlü Olan Tür Hayatta Kalır, Ne de En Zeki Olan... Değişime En Çok Adapte Olabilendir, Hayatta Kalan!"

Evrimin doğrudan zeka ya da güç ile bir ilgisi yok. Türlerin biyolojik olarak iki amacı var. Hayatta kalmak ve üremek. Bir canlı bunu yapabiliyorsa popülasyon içinde çevre şartlarına uyumlu demektir.

Tüm Reklamları Kapat

Her canlı türü kendi evrimsel süreci, genetik altyapısı ve kendi çevresel baskıları ve bu çevresel baskıların bu baskıların zamansal sırası çerçevesinde evrimleşir. Dolayısı ile evrimsel süreci etkileyen çok faktör vardır. Her evrimsel dalda bambaşka kombinasyonlar, başka canlılarda hiç var olmayan çevresel baskılarla birlikte etki etmiştir ve o canlıları ayırt edici özellikler evrimleşmiştir. Her tür, kendi evrimsel geçmişi çerçevesinde incelenmelidir.

İnsanların evrimsel sürecinde genetik altyapısı ve çevresel şartlarına göre daha zeki olanlar daha kolay hayatta kalıp daha kolay üremiştir. Bitkiler pek hareket etmeden diğer canlıları üzerlerine çekerek onları "kölesi" yapacak biçimde evrimleşmiştir. Çitanın çevresel şartlarında en hızlı olanlar, su ayıların çevresel şartlarında en dayanıklı olanlar daha kolay hayatta kalıp üremiştir.

Bu yüzden evrim bir merdiven değil ağaçtır. İnsan merdivenin en tepesinde değildir. Merdiven yoktur. Hiçbir canlı türü insan olmak için evrimleşmez. Çevresel şartlara, genetik alt yapıya göre bir ağacın dallanması gibi birbirlerinden farklılaşırlar.

Kaynaklar

 1. Evrim Ağacı. Neden Kanatlı İnsanlar Ve Tekerlekli Hayvanlar Yok?. (10 Mart 2022). Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
 2. Evrim Ağacı. Hayvan Terbiyecisi: Bitkiler, Hayvanları Nasıl Seks Kölesi Haline Getirdi?. (13 Şubat 2022). Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
 3. Evrim Ağacı. Ne En Güçlü Olan Tür Hayatta Kalır, Ne De En Zeki Olan.... (16 Ağustos 2020). Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close