Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yusuf Aksu
Üye
0

Evrim yoktur sitesinin "armadilloların atası armadillolardır" yazısı hakkında bir cevap var mı ?

Evrimle ilgili pek bir bilgim yok bilgi edinmeye çalışırken internette "armadilloların atası armadillolardır" diye bir yazı gördüm. Yazıyı okuduğumda cevap veremedim dediğim gibi evrimle alakalı pek bir bilgim yok cevabını kaynaklarla beraber atarsanız sevinirim.
641 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Skeptik

Aslında çok bir şey bilmenize gerek yok çünkü onlar da bilmiyor zaten. Sadece bilimsel olarak şüpheci yani skeptik olsanız yeter. Bazı sorular sormanız gerekiyor.

1-) Bahsedilen "şeyler" taksonomide hangi seviyede? Bakıyoruz. Armadillolar taksonomide kocaman bir takım. Taksonomik seviyelere şuradan göz atabilirsiniz. Yani armadilloların kendi içinde akraba olduğunu kabul etmek ile taksonomik olarak insan dahil primatların evrimini kabul etmek arasında fark yok. Sadece takım seviyesinde bir akrabalığı kabul etmek bile makroevrimsel değişimleri kabul etmek demektir ama haberleri bile yok.

Tüm Reklamları Kapat

2-) Evrim, her zaman çeşitliliğin artması değildir. Çeşitlilik azalabilir de artabilir de. Kaldı ki çevresel baskı çok fazla olursa türlerin soyu bile tükenebilir. Yani evrimi tepetaklak eden bir durum değildir bu. Sadece evrimsel tarihte neden azalmış olabileceği ile ilgili veriler. Dolayısı ile sonuç yine evrimseldir. Yani evrimi çürütüyor gibi sundukları makale bile evrimsel sebepleri ortaya koyuyor.

3-) Bu yöntemleri de işe yaramadığınca başka bilimsel verileri kabul etmeme ve komplo teorisi ileri sürme var mı? Evet. 35 milyon yıl önceki "Glyptodont"lar ile akrabalık ilişkisi ortaya koyulmuş olmasına rağmen "önceden planlanmış" "akraba olmadığı belli olmasına rağmen" gibi ifadelerle kaçıyor.

4-) Şu açık. Bilimsel makaleye bir itiraz varsa bu itiraz yine bilimsel yolla yapılır. Verileri toplar, filogenetik analiz yapar ve "akraba olmadığını" ortaya çıkarırsınız. Dinci blog sitelerinde yazı yazarak bilimsel bir makaleyi çürütemezsiniz. Ne kadar karmaşık dille yazıp insanların kafasını karıştırmaya çalışsalar da bilimsel bir değeri yok. Madem akraba olmadığı çok belli yapsınlar akademik çalışmasını yayınlasınlar. Çürütürlerse çok atıf alacakları için sağlam akademik dergiler kapışır zaten. Buna rağmen niye sadece dinci blog sitelerinde kalıyorlar? Çünkü bilimsel verileri yok. Bilimsel verileri reddedip bilim karşıtlığı yapmaktan öteye gitmiyorlar.

144 görüntülenme

Kaynaklar

  1. F. Delsuc, et al. (2016). The Phylogenetic Affinities Of The Extinct Glyptodonts. CurrentBiology, sf: R155-R156. doi: 10.1016/j.cub.2016.01.039. | Arşiv Bağlantısı
  2. Wikipedia. Armadillo. (21 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 3 Ağustos 2021. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Cinsel Bölgelerimiz Neden Kıllı?
Cinsel Bölgelerimiz Neden Kıllı?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Neden Öpüşüyoruz?
Neden Öpüşüyoruz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close