Puan Ver
1
Puan Ver

Evrim yasa olablir yoksa bilim insanları yasa kelimesini kullanmayı bıraktı mı? ( (evrim teoridir ve teoride geniş kapsamlı o yüzden soruyorum. ) ?

Evrimin eksik yönleri var mı? Evrimin yapboz olduğunu düşünün onun eksik parçaları var mı? )(evrimin bilimsel gerçek olduğunu biliyorum. )

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
1 Cevap

Merhaba,

Öncelikle yasa ve teori nedir ona bakalım.

Yasa, gözlem ve deneylerle iyi desteklenip kanıtlanmış matematiksel prensiptir. Tipik olarak yasalar, matematiksel formüllerle ifade edilirler. Yasalar dünya hakkında daha kısıtlı bilgilenirmelerde bulunurlar. *¹

Teori, bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır. Teoriler açıklanabilir genel bağımsız ilkelere dayanır. Bu ilkelere bağlı kalarak doğada sonuçların nasıl örneklendirileceğini açıklamaya çalışır. *²

Buradan da anlaşılabileceği üzere, yasalar ile matematiksel formüller gibi bilgilendirmeler bulunabilirken teoriler ile o yasaların nasıl işlediği bulunabilmektedir. Kütle Çekim Yasası'nı açıklamak için yerçekimi teorileri oluşturulması örnek verilebilir.

Dolayısı ile bir teori ortaya atabilmek için öncelikle bir yasaya dayanmanız gerekmektedir. Çünkü daha önce de belirttiğim gibi teori bir doğa yasasını kapsar, olayların nasıl olduğunu açıklamaya çalışır.

Evrim de yasadır.

Evrim, popülasyon içi gen ve özellik dağılımlarının nesiller içerisindeki değişimidir. *³

Yani evrim yasası, insan ile şempanzenin ortak bir atası olduğunu iddia etmez! İnsanın ve şempanzenin ortak bir atasının bulunduğunu evrim teorisi iddia eder! Lamarck'ın Evrim Teorisi'nin ve Darwin'in Evrim Teorisi'nin evrim yasasını açıklamaya yönelik birer teori olduğunu anlayabiliriz.

Bilimle kalın!

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer sadece herkesin okuduğu kitapları okursanız, yalnızca diğerleri gibi düşünebilirsiniz.”
Haruki Murakami
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder