Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrim var ise, neden günümüzde insan ile maymun arası bir canlı yok?

Dr. Zakir naik adlı bir hocanın evrim ile ilgili bir videosunda denk gelmiştim ve o, bunu kesin bir şekilde yani "eğer evrim geçiren canlılar olsaydık günümüzde insanoğlu ve canlılar arasında kalmış bir şeyler görmeliydik" diyerek bunu kesin bir şekilde söylüyor. Ben, bir de sizden cevap bekliyorum.

2
134 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhabalar. 

Günümüzde insanoğlu ve canlılar arasında kalmış canlıları fosil kayıtlarından zaten net bir şekilde görüyoruz. İnsanın, insan olmaya doğru giden yolundaki fosiller de dahil olmak üzere bir sürü Australopithecus afarensis gibi geçiş türleri bulunmuştur. Bunların dışında doğrudan doğruya bizim atamız olan Homo Habilis, Homo Heidelbergensis gibi türlerin de fosilleri bulunmuştur. Onların şu anda hayatta olmamalarının nedeni ise zamanla seçilim baskısından dolayı elenip bizim onların yerini almamızdır. Bu konuyu daha iyi anlaman için Evrim Ağacı' nın insan evrimi hakkındaki yazısına aşağıya bırakıcam umarım yararlı olur. 

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

Günümüzde insan ve diğer maymunlar arasında bir araform yaşamıyor ama fosiller sayesinde bu canlıların neye benzediğini bilebiliyoruz.Bu arada maymunlarla insanların yakın akraba olduğu fikri sadece fosil kayıtlarıyla belgelenmemiştir.Elimizde fosil bulunmasa bile genetik benzerlik sayesinde insan ve diğer maymun türlerinin ortak atadan türediğini bilebilirdik.İnsan ile maymun arasındakı formlar neden hala yaşamıyor konusuna gelecek olursak bunun nedeni atanın yerini alma durumudur.Yani atalarımızdan biz türediysek bizim onlara göre bir avantajımız vardır.Bu yüzden daha avantajlı olan bizler genlerimizi daha kolay aktararak atalarımıza üstünlük uygularız ve atamızın yerine geçeriz.Ayrıca homo sapiens kuzen türlerine soykırım uygulamış olma ihtimali vardır.

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Https://Www.google.com/Amp/S/Evrimagaci.org/Atanin-Yerini-Alma-Ve-Monospesifik-Turler-Neden-Baska-Insan-Turleri-Yasamiyor-4672/Amp. (07 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 07 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgisayar programcıları ile Evren yarış halindedir. İlki, aptalların bile kullanabileceği yazılımlar peşindedir. İkincisi ise daha çok aptal üretmek peşindedir. Görünen o ki Evren bu yarışı kazanmakta...”
Rick Cook