Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrim teorisindeki ön kabuller nelerdir?

"evrimi yanlışlamak yeterli değildir. Çünkü, daha iyi bir çözüm bulana kadar onun doğru olduğu kabul edilecektir. Ancak, bilim böyle yapılmaz. Burada evrime, bilimde yeri olmayan özel bir konum verilmiştir. Sırf bir alternatif henüz ileri sürülmediği için, onların muhakkak doğru olduğu ileri sürülemez. Dahası, henüz yanlışlanamadıkları için, doğru oldukları da varsayılamaz. " başka bir siteden alıntıdır...

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Açıklamadaki kısma cevap yazıyorum. Diğer sorunuzda evrimin bir doğa yasası olduğunu ve çürütülemeyeceğini ama evrim kuramını tamamıyla çürütmek/yanlışlamak istiyorsanız, o kuramın dayandığı doğa gerçeklerini teoriye bağlayan, test edilmiş hipotezlerin her birini, tek tek çürütmeniz/yanlışlamanız gerekmektedir; yani gerçekler ile teori arasındaki bağı/köprüleri kırmanız gerektiğini belirtmiştim.

Şu anonim sözleri paylaşmak isterim:

Bilim insanları fikirlerinin üzerine titremezler. Onları darbe testine tabi tutarlar. Fikirlerini, tuğladan bir duvara 100 km/h hızla fırlatırlar ve parçaları incelerler! Eğer ki fikirleri sağlamsa, çarpışmadan artakalan parçalar fikirlere ait değil, duvara ait olacaktır...

Evrim Teorisi Evrim Teorisini milypnlarca kez darbe testine tabi tuttular. Tabii ki bazı yanlışlar vardı. Onları da tamir ediyorlar ama asla temelden çökertebilen olmadı. Bu oldukça teori güç kazandı. Evrim Teorisi bilimin gördüğü en kapsamlı teorilerden biridir.

Bilimin en temel ilkelerinden biri de boş hipotez, ispat yüküdür.

Boş hipotez: Bilim, her gün yeni bilinmezlerle karşılaştığı ve onları durmaksızın çözmeye çalıştığı için, bu bilinmezlere karşı son derece sistematik ve iyi çalışılmış bir yaklaşım geliştirmiştir. Bu yaklaşımın kalbinde boş hipotez kavramı yatmaktadır.

Boş hipotez, eğer ki ortada henüz ispatlanmamış bir iddia varsa, bilimin ona nasıl yaklaşması gerektiğini dikte eden bir yöntemdir. En basit tanımıyla boş hipotez, bilimsel olarak ispatı henüz yapılmamış bir iddia ileri sürüldüğünde, bilimin o iddiayı otomatik olarak ("varsayılan tutum" olarak) yanlış varsaymasıdır.

Bu durum, bu yazının en başındaki ana görselde gösterilmiştir. Eğer ki çoraplarınızın kaybolduğunu tespit ettikten sonra, açıklama olarak ispatsız bir şekilde uzaylıları suçluyorsanız, bir bilim insanının varsayılan tutumu, bu tip bir iddianın gerçek olmadığı yönünde olacaktır. Bilimsel şüphecilik, bunu gerektirir.

Milyonlarca defa bilimin zorlu sürecinden geçip yanlışlanamayan Evrim Teorisini tabii ki doğru diyeceğiz. Eğer milyonlarca defa yanlışlanamayan bir teorinin yanlış olduğunu kanıtlamak, yanlış olduğunu iddia edenlerdedir ve bahsettiğim gibi her bilim insanı bununla uğraşıyor zaten. Evrim Teorisinin ya da direkt evrimin temelden yanlış olduğunu iddia edebilirsiniz. Bu olağanüstü bir iddiadır. Burada da bilimin üçüncü ilkesine bakabiliriz. "Olağanüstü İddialar, Olağanüstü Kanıtlar Gerektirir!" Görebileceğiniz üzere burada evrime, bilimde yeri olmayan özel bir konum verilmemiştir.

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Apollo projesinin en önemli getirisi, insanın sonsuza kadar bu gezegene zincirli olmadığını göstermek, vizyonumuzun bu gezegenden çok daha uzaklara dayandığını ispatlamak ve fırsatların sınırsız olduğunu anlamak olmuştur.”
Neil Armstrong
Geri Bildirim Gönder