Puan Ver
0
Puan Ver

Evrim tamamen rastgele gerçekleşen mutasyonların fayda sağlayıp seçilmesine göre mi gerçekleşir?

2
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap
Evet tam olarak öyledir.Şuanda yaşama şansımızı arttıran özelliklerimiz atalarımızda meydana gelen rastgele mutasyonlardır.Bu özellikler evrimin seçilim mekanizmaları tarafından seçilir ve yaşadığı çevreye daha fazla uyumlu olan ırklar korunur.Yani doğa bizi değiştirir.
Favorilerime Ekle
2

Hayır. Evrimde başka seçilim ve çeşitlilik mekanizmaları da bulunmaktadır.

Seçilim mekanizmaları; doğal seçilim, yapay seçilim, cinsel seçilim, akraba/grup seçilimidir.

Çeşitlilik mekanizmaları; mutasyonlar, gen akışı (göçler), kromozomal gen değişimi (crossing-over), transpozonlar, yatay gen transferi, virüslerdir.

Bir de kendine has bir mekanizma olan genetik sürüklenme var... 

İleri okuma: https://evrimagaci.org/yazi-dizisi/evrim-mekanizmalari-2

Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Etik olmayan biri, bu dünyaya salıverilmiş bir canavardır.”
Manly P. Hall
Geri Bildirim Gönder