Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Evrim sürecinin geleceğini değiştirebilir miyiz?

Daha net olarak açıklamak gerekirse şöyle sorayım şu andan itibaren tüm insanlar ayaklarını sürükleyerek yürümeye başlarsa bizden 10bin yıl sonraki nesilin yürüyüşünde bir farklılık olur mu?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Tüm insanlar birdenbire bu davranışı yapmaz. Ama çevresel bir değişim yaratıp ayağını sürenleri avantajlı konuma geçirirsek genetik altyapısı buna uygun olanlar, (örneğin bir mutasyon sonucu öyle doğanlar olacaktır) daha çok hayatta kalıp daha çok üreyecektir ve buna uygun olan genlerini daha çok aktaracaktır. Doğal ya da yapay seçilim pek fark etmez. Böylece popülasyon içinde gen ve özellik dağılımı değişecektir yani evrim yaşanabilir. Konuyu anlamak için;

https://www.youtube.com/watch?v=-S4HJyAgrCw

https://evrimagaci.org/gunumuz-insanlarinda-evrim-ornegi-bajaular-ve-dalgiclik-5388

https://www.youtube.com/watch?v=dBkJUIp5u10

https://evrimagaci.org/evrim-ve-ideoloji-sosyal-darwinizm-nedir-ojeni-nedir-5520

Teşekkür (2)
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimsel bilgi hem iyi, hem kötü şeyler yapmanızı mümkün kılar. Ancak bilim, bir kullanma kılavuzu ile gelmemektedir.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder